Krakowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie założeń do planu energetycznego Krakowa na lata 2023–2038. To kluczowy dokument, który wskazuje w jaki sposób miasto może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
20 grudnia 2023 r. Rada Miasta Krakowa uchwałą nr CXXV/3445/2023 przyjęła „Założenia do planu zaopatrzenia Gminy Miejskiej Kraków w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na lata 2023–2038”. Jest to dokument kierunkowy w zakresie planowania energetycznego na obszarze miasta. Określa ocenę stanu aktualnego oraz prognozowane zmiany w zapotrzebowaniu na ciepło, energię elektryczną i gaz. Wyznacza także wymagania dotyczące emisyjności systemów energetycznych oraz kierunki zmian w systemie elektroenergetycznym i gazowniczym.
W dokumencie zostały przedstawione możliwości rozwoju miejskiego systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem energii wytwarzanej w źródłach kogeneracyjnych i odnawialnych. Wyznaczono także cel klimatyczny.
Zgodnie z rekomendacją Krakowskiego Panelu Klimatycznego jest nim transformacja miasta do neutralności klimatycznej nie później niż do 2050 roku, zakładając co najmniej 30-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku oraz co najmniej 80-procentową redukcję emisji do roku 2040, względem 2018 roku.
Pierwszy Krakowski Panel Klimatyczny poświęcony był zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Jego uczestnicy pracowali nad odpowiedzią na pytanie: Jak władze i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej? Efektem prac Panelu było wypracowanie i przekazanie władzom miasta 32 rekomendacji, które zgodnie z przyjętymi założeniami mają dla Prezydenta Miasta Krakowa charakter wiążący.
Ustalenia dokumentu mają zastosowanie przy ocenie planów przedsiębiorstw energetycznych i planowaniu inwestycji związanych z infrastrukturą energetyczną. Prognozy przedstawione w założeniach sporządzone na 15 lat, z perspektywą do roku 2050, są podstawą dla spółek energetycznych do aktualizacji planów rozwojowych i podejmowania decyzji w długim przedziale czasowym.