Jeden ma 17 lat, drugi 15. Oszukali staruszkę. Na koncie mogą mieć więcej ofiar

Można powiedzieć, że wcześnie zaczęli. Dwóch nastolatków oszukało 92-letnią mieszkankę Krakowa. Na koncie mogą mieć więcej ofiar. Policja sprawdza, czy brali udział w innych, podobnych oszustwach.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 17-latka i jego 15-letniego kolegę. Chłopcy podejrzewani są o udział w oszustwie na tzw. legendę. 17-latek miał odebrać od seniorki 53 tys. złotych oraz złotą, austriacką monetę kolekcjonerską. Decyzją Sądu Rejonowego wobec nastolatka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Sprawą 15-latka zajmie się sąd rodzinny.

29 września 2022 roku metodą na tzw. legendę oszukana została 92-letnia mieszkanka Prądnika Czerwonego. Po północy na telefon stacjonarny starszej pani zadzwonił mężczyzna, którego ta wzięła za swojego syna. Dzwoniący przekonywał seniorkę, że pilnie potrzebuje dużą sumę pieniędzy, na co 92-latka zgodziła się zebrać swoje oszczędności i przekazać osobie, która zgłosi się po ich odbiór. Niedługo potem do drzwi jej mieszkania zapukał młody mężczyzna i zabrał reklamówkę zawierającą 53 tys. złotych oraz złotą monetę austriacką o nieustalonej wartości. Kiedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów zgłosiła sprawę na Komisariacie Policji III w Krakowie.

Sprawą zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Już kilkanaście godzin od popełnienia oszustwa funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej wytypowali potencjalnych sprawców przestępstwa. Kryminalni pojechali do jednego z hoteli w Mistrzejowicach, gdzie, jak ustalili, mogą przebywać poszukiwani mężczyźni. Po dotarciu na miejsce policjanci weszli do jednego z hotelowych pokoi, gdzie zastali i wylegitymowali dwóch nastolatków. 17-latek był nie tylko podejrzewany o udział w oszustwie 92-latki, ale poszukiwali go również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce w celu doprowadzenia do jednego z krakowskich ośrodków wychowawczych. Policjanci zatrzymali nastolatków i przeszukali zajmowany przez nich pokój hotelowy, w którym znaleźli m.in. kilka telefonów komórkowych oraz gotówkę – ponad 2 500 złotych.

Sąd Rejonowy Kraków – Śródmieście zastosował wobec 17-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.
15-latek został przesłuchany przez policjantów jako nieletni sprawca czynu karalnego. Materiały dotyczące jego sprawy trafiły do sądu rodzinnego.
Śledczy cały czas weryfikują udział 17-latka i jego młodszego kolegi w jeszcze innych oszustwach popełnianych na tzw. „legendę”. – Sprawa ma charakter rozwojowy – podkreślają kryminalni.

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie