Kraków. Ikea obniża ceny. Połowa produktów będzie tańsza

Ikea obniży ceny pięciu tysięcy produktów. Średnio obniżki wyniosą 19 proc., co oznacza, że ceny tysięcy produktów wrócą do poziomu sprzed pandemii.

Firma rozpoczęła obniżki cen już we wrześniu 2023 r. Wówczas działania te objęły ponad 500 artykułów. Teraz do listy dołączyło 3,5 tys. mebli i akcesoriów, a do końca sierpnia 2024 r. liczba artykułów objętych niższymi cenami wzrośnie do pięciu tys., co stanowi połowę całego asortymentu oferty IKEA.

— Zdając sobie sprawę z obecnej sytuacji gospodarczej nie tylko w kraju, ale i na świecie, postanowiliśmy podjąć istotną decyzję o obniżce cen w Polsce. Zainwestowaliśmy w to pół miliarda złotych, co stanowi ponad 8 proc. obrotów IKEA za rok finansowy 2023 — tłumaczy ruch sieci Magdalena Krokowska-Wicherek, Dyrektorka Regionalna w IKEA Retail w Polsce.

– Przystępność cenowa jest jednym z kluczowych elementów naszej strategii komercyjnej, czyli oferowanie niskich cen, przy równoczesnym dbaniu o niskie koszty i sprzedaż dużych wolumenów. Niższe ceny 5000 produktów IKEA nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie podjęli takich działań jak inwestycje w OZE, rozwój usług zdalnych i cyrkularnych, ale też w infrastrukturę sklepową i magazynowo-logistyczną – wyjaśnia Krokowska-Wicherek.

W minionym roku IKEA skoncentrowała swoje wysiłki na obniżaniu kosztów operacyjnych i zwiększaniu efektywności produkcyjnej. Inwestycje m.in. w nowoczesne technologie oraz szkolenia dla zatrudnionych osób miały zoptymalizować procesy wewnętrzne i stanowiły odpowiedź na rosnące koszty produkcji. Przykładowo fabryka IKEA Industry w Zbąszynku podjęła działania w zakresie automatyzacji. Linie produkcyjne zostały dostosowane pod produkcję artykułów cieszących się największym zainteresowaniem klientek i klientów. Zmiany wdrożono także na etapie pakowania produktów, automatyzując ten proces. Nie mniejsze znaczenie miały inwestycje w OZE. Fabryki IKEA Industry w Polsce już od kilku lat korzystają z energii elektrycznej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii, w tym z własnych farm słonecznych.

Patrycja Bliska 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie