Kraków jeszcze bliżej literatury

Musisz przeczytać

Kraków stawia na literaturę – radni przegłosowali na ostatniej sesji rady miasta uchwałę dzięki której rok rocznie Kraków będzie zabezpieczał pieniądze na rozwijanie kultury czytania i wzmacnianie środowisk literackich. Pieniądze pozwolą m.in. na modernizację bibliotek, wsparcie literackich festiwalu oraz program stypendiów dla pisarzy.

Uchwała przegłosowana przez radnych to realizacja długofalowych planów rozwoju krakowskiej literatury, związanych z tytułem Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury, który Kraków uzyskał w 2013 roku. Jak przekonują władze miasta, w tym czasie udało się zrobić wiele, by stolica Małopolski była również stolicą polskiej literatury. Urzędnicy podkreślają, że Kraków postawił na stworzenie wirtualnej biblioteki e-booków Czytaj PL, organizował wiele literackich spacerów i gier miejskich oraz uruchomił program wsparcia dla debiutów literackich.

Pieniądze, które Kraków zarezerwuje w kolejnych latach na rozwój kultury literackiej mają również pozwolić na promowanie młodych twórców oraz utrzymanie konkursów i festiwali literackich odbywających się w Krakowie. Zyskają również biblioteki, które w ramach miejskiego dofinansowania mają być modernizowane i wyposażane w nowe pozycje literackie.

Zwieńczeniem programu Kraków – Miasto Literatury, ma być budowa centrum literackiego w Składzie Solnym. Ma ono stanowić siedzibę połączonych bibliotek miejskich, mediatekę, interaktywną przestrzeń ekspozycyjną, salę wielofunkcyjną oraz przestrzeń coworkingową dla mikro-przedsiębiorców związanych z rynkiem książki. Centrum w najbliższych latach powstanie na krakowskim Zabłociu.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca