Konsulat Ukrainy w Krakowie przestał obsługiwać mężczyzn w wieku poborowym?

Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział we wtorek „sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, przebywających zarówno w kraju jak i za granicą”. Konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.

Konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział, że wkrótce resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn podlegających służbie wojskowej, przebywających za granicą.

„Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec ojczyzny” – napisał w mediach społecznościowych ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Szef MSZ Ukrainy zapowiedział,  że wkrótce resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn objętych obowiązkiem służby wojskowej, przebywających za granicą.

„Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za to państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa” – napisał Kułeba.

Jak podkreślił, przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa, a on sam wydał polecenie, by przywrócić „sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i poza nią”. „To będzie uczciwe” – oświadczył minister Kułeba. 

Zgodnie z prawem mężczyźni w wieku poborowym (od 25 roku życia) będą mieli 2 miesiące na zarejestrowanie się do służby wojskowej za granicą. W tym celu będą musieli zaktualizować swoje dane osobowe w specjalnym rejestrze za pośrednictwem konsulatu, urzędu poborowego, numeru telefonu lub poczty elektronicznej.

Jeżeli mężczyzna w wieku poborowym nie zaktualizuje swoich danych, zostanie pozbawiony możliwości korzystania z usług konsularnych i może zostać ukarany grzywną. Jednocześnie mobilizacja mężczyzn za granicą będzie możliwa tylko wtedy, gdy sam Ukrainiec powróci na Ukrainę. Po aktualizacji danych mężczyźni nie będą deportowani, gdyż władze nie dysponują takimi narzędziami.

W poniedziałek opublikowano nieoficjalnie kopię decyzji kierownictwa MSZ, nakazującej szefom placówek zagranicznych wstrzymanie wszystkich usług konsularnych oprócz tych związanych z powrotem na Ukrainę.

Poprosiliśmy Konsulat Ukrainy w Krakowie o komentarz w tej sprawie. Na odpowiedz czekamy. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał 2 kwietnia br. ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. Ustawa o mobilizacji przewiduje, że Ukraińcy w wieku poborowym nie będą otrzymywali wezwań, ale jeśli nie zarejestrują się do służby wojskowej, usługi konsularne zostaną wobec nich ograniczone. W ten sposób osoba przebywająca za granicą bez odpowiedniego dokumentu rejestracyjnego nie będzie mogła uzyskać na przykład paszportu.
W grudniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy oświadczył, że armia proponuje zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób. Zastrzegł jednak, że „jest to bardzo delikatna sprawa”.

Patrycja Bliska

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie