Kraków ma wielkie pieniądze na zmiany! Jak z nich skorzystać? Rozwiewamy wątpliwości

fot. Jorge Lascar via Foter.com

W tym roku budżet obywatelski będzie wyjątkowy i rekordowy! Łącznie krakowianie na zmianę miasta otrzymają 30 mln zł, więc coraz więcej osób myśli o zgłoszeniem projektu. Jakie są ich główne wątpliwości? Zebraliśmy je wszystkie i przedstawiamy poniżej.

Krakowianie chcą budować parki, remontować chodniki, aktywizować seniorów i przygotowywać atrakcje dla dzieci. Teraz otrzymają na to rekordowe 30 mln zł, a projekt może złożyć każdy!

Jego są główne wątpliwości krakowian? Poniżej przedstawiamy je wraz z wyjaśnieniami.

Do kiedy można złożyć projekt do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego?

Do końca maja.

Mieszkam w Nowej Hucie, ale pracuję na Podgórzu, moje dziecko chodzi do szkoły w Swoszowicach. W której dzielnicy mogę złożyć projekt?

I tu, i tu. Projekt można złożyć w dowolnej dzielnicy, a nie – tak jak do tej pory – tylko w miejscu zamieszkania.

Mam 15 lat. Mogę zgłosić swój pomysł?

Od tego roku już tak. Z uwagi na znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym, zniesiono ograniczenia wieku zarówno wnioskodawców, jak i głosujących.

W jaki sposób mam złożyć wniosek?

Tylko przez Internet – poprzez stronę www.budzet.krakow.pl. Niezbędne jest założenie konta (osoby, które składały wnioski w poprzednich edycjach już je mają – wystarczy się zalogować). Podaj swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z dzielnicą. Należy też wpisać  adres e-mail i numer telefonu – są potrzebne do weryfikacji zakładanego konta oraz umożliwią urzędnikom skontaktowanie się z wnioskodawcą na etapie oceny wniosku.

Jaki może być koszt jednego projektu?

W przypadku projektu ogólomiejskiego – nie mniej niż 25 tys. zł, ale nie więcej niż 2 mln zł. Jeśli chodzi o projekt dzielnicowy to minimum
2,5 tys. zł. Tu górna granica zależy od dzielnicy – maksymalnie to ok. 670 tys. zł. Łącznie na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego
przeznaczono 30 mln zł.

Ile osób musi poprzeć mój pomysł?

Wystarczy 15 podpisów – tak w przypadku projektu dzielnicowego, jak i ogólnomiejskiego. Należy pamiętać, że projekty o charakterze dzielnicowym na liście poparcia mogą poprzeć jedynie mieszkańcy dzielnicy, której dotyczy.

Skąd mam wiedzieć, ile może kosztować realizacja mojego pomysłu?

Chodzi o wartość szacunkową. Z pewnością pomoże mała „ściąga” zamieszczona na stronie www.budzet.krakow.pl, gdzie znajduje się cennik budżetu obywatelskiego. Można dowiedzieć się, ile np. kosztuje posadowienie ławki, a ile remont 1 m2 chodnika.

Kiedy się dowiem, czy mój projekt doszedł do etapu głosowania?

19 sierpnia. Od czerwca do połowy sierpnia trwać będzie ocena formalno-prawda złożonych wniosków.

Gdzie można sprawdzić kto jest właścicielem poszczególnych gruntów w Krakowie?

Taką informację można uzyskać za pomocą tzw. Obserwatorium https://msip.um.krakow.pl/. Znajduje się tam wykaz gruntów należących do Gminy Miejskiej Kraków.

Kto decyduje o numeracji projektów na liście do głosowania?

O numeracji projektów decyduje kolejność zgłoszeń.

Gdzie można sprawdzić czy dany projekt który wygrał w głosowaniu jest realizowany i w jaki sposób?

Informacje o tym, który projekt zwyciężył oraz stanie realizacji projektów publikowane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, www.bip.krakow.pl

W jakiś sposób można zgłosić projekt do BO i kto może to zrobić?

Wnioski do budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec Krakowa w okresie od 1 do 31 maja wyłącznie drogą internetową za pośrednictwem narzędzia internetowego uruchomionego pod adresem www.budzet.krakow.pl. Aby móc złożyć wniosek, należy zarejestrować się w platformie oraz uzupełnić formularz internetowy zgłoszenia projektu. Szczegółowe informacje dotyczące zasad i trybu składania projektów dostępne są TUTAJ

O co chodzi z tą ogólnodostępnością projektu np. realizowanego w szkole?

Przez ogólnodostępność należy rozumieć umożliwienie wszystkim albo ogółowi mieszkańców nieodpłatną możliwość korzystania z efektów realizacji projektu wybranego w ramach budżetu obywatelskiego oraz do którego dostęp nie stanowi trudności. Zatem jeśli szkoła postanowi udostępnić salę gimnastyczną lub plac zabaw zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego przykładowo na jedną godzinę w jednym dniu w tygodniu, to taki projekt nie spełni zasad ogólnodostępności.

 

Zobacz także