Nowy system kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Balicach. Koniec z wyciąganiem płynów i elektroniki

Nawet 8 nowoczesnych skanerów CT pojawi się jeszcze w tym roku na krakowskim lotnisku.  Dzięki nowym urządzeniom, lotnisko może chociażby zupełnie zrezygnować z limitu płynów.

 – Jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiliśmy procedurę na zakup systemów kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego. Przedmiotem procedury jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie 10 sztuk specjalnych, nowoczesnych skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą już musieli wyciągać z bagażu płynów ani elektroniki.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Skanery CT wykorzystują technologię tomografii komputerowej 3D. Dzięki nim pasażerowie nie będą już musieli wyjmować z bagażu ani płynów ani elektroniki. Zniknie też konieczność pakowania kosmetyków osobno – w przeźroczysty woreczek. Dotychczasowe urządzenia nie pozwalały na dokładne „zbadanie” zawartości walizek, przez co pasażerowie musieli przestrzegać zasady o przewożeniu butelek z maksymalnie 100 ml płynów czy też pokazywać całą elektronikę strażnikom.

Żaden inny polski port lotniczy nie posiada skanerów nowego typu. W przeszłości były one testowane przez Lotnisko Chopina, które jednak dotychczas nie zdecydowało się na ich zakup. W krajach Europy Zachodniej czy w USA stają się one jednak już powoli normą, do końca br. będą w nie wyposażone wszystkie brytyjskie lotniska.

Nowoczesne skanery CT pozwalają znieść limit płynów wnoszonych z zewnątrz na pokład samolotów, na co decyduje się część portów lotniczych. W innych, jak np. na lotnisku w Helsinkach, limit został znacznie podwyższony do 2 litrów pojemności, dzięki czemu możliwe staje się posiadanie przy sobie napojów i kosmetyków, zakupionych przed kontrolą bezpieczeństwa.

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy skanery zostaną zainstalowane na lotnisku w Balicach, a także czy rzeczywiście od razu limit płynów zostanie zniesiony.

 – Zależy nam – idąc za przykładem innych lotnisk na świecie – na usprawnieniu kontroli i poprawieniu jakość obsługi naszych klientów! Z doświadczenia wiemy, że tomografy świetnie sprawdzają się podczas pracy z bagażem rejestrowanym – mówił prezes zarządu Kraków Airport.

Patrycja Bliska 

Wymiana opon w Krakowie – najważniejsze informacje

Najnowsze

Co w Krakowie