Smog. Kraków pierwszy na świecie. Zostawiamy w tyle Indie i Pakistan

We poniedziałkowym  zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast świata, na pierwszym miejscu znalazł się Kraków, który wyprzedził m.in. indyjskie Delhi czy pakistańskie Karaczi. Poniedziałkowe zestawienie według danych portal iqair.com  z godz. 10:25 otwierał Kraków ze wskazaniem 189. Dalej było miasto Delhi w Indiach (186) i (169).

Według informacji przetwarzanych przez portal iqair.com w poniedziałek Kraków był na pierwszym miejscu wśród  największych miast  świata z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.  Aktualizowany co godzinę raport zbiera dane z 95 miast, które pochodzą między innymi z rządowych stacji monitorujących stan atmosfery oraz z domowych stacji pomiarowych AirVisual autoryzowanych przez firmę. Do stworzenia zestawienia wykorzystywany jest średni poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5. Portal używa tego wskaźnika ze względu na to, że ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza uważany jest za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia.

W pierwszej dziesiątce rankingu iqair.com, który bada jakość powietrza na świecie znalazły się trzy miasta z Polski. Oprócz Krakowa, w zestawieniu na piątym miejscu znalazła się Warszawa a na ósmym miejscu metropolii z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem uplasował się Wrocław. 

Portal airly.org, który uwzględnia wyniki z mniejszych miejscowości informował, że w Kalwarii Zebrzydowskiej w Małopolsce stężenie groźnego pyłu zawieszonego PM2,5 stanowiło 1838 proc. normy.

Według ekspertów w miejscach, gdzie jest największy smog, trzeba zamknąć okna i nie należy uprawiać sportu na świeżym powietrzu. Konieczna jest maska, a w mieszkaniu – oczyszczacz powietrza.

Do Krakowa wrócił smog. Normy przekroczone prawie trzykrotnie!

(JS)

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie