We wtorek, 17 września 2024 r., odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia nowego, bezelektrodowego, dwujamowego stymulatora serca. Miały one miejsce w Klinice Kardiologii przy ul. Długiej w Poznaniu oraz w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie. Jak informuje szpital, pacjent po zabiegu czuje się dobrze i opuścił placówkę już w pierwszej dobie po operacji.
Zaburzenia rytmu serca są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów u kardiologów. Arytmia może objawiać się zbyt wolną, zbyt szybką lub nieskoordynowaną pracą serca. W przypadku, gdy serce bije zbyt wolno, mówimy o bradykardii. Stan ten istotnie pogarsza jakość życia pacjenta – może on odczuwać osłabienie, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, a niekiedy bradykardia stanowi zagrożenie życia, co wymaga natychmiastowego leczenia. Jedną z podstawowych metod terapii bradykardii jest stała stymulacja serca z wykorzystaniem wszczepialnych rozruszników.
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozruszników serca, bezelektrodowe stymulatory wszczepia się bezpośrednio do serca pacjenta przy użyciu minimalnie inwazyjnej procedury, niewymagającej znieczulenia ogólnego. W tym przypadku nie stosuje się elektrod łączących generator impulsów z sercem. Jak zaznaczają specjaliści, bezelektrodowe rozruszniki serca umożliwiają uniknięcie powikłań związanych z elektrodami, takich jak uszkodzenia fizyczne czy infekcje po ich implantacji.
– Dwa komunikujące się ze sobą stymulatory-kapsułki umożliwiają synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca. Dzięki temu terapia bradykardii wkracza w nową erę i staje się jeszcze bardziej skuteczna – informują specjaliści.
Nowatorski system, zaimplantowany pacjentom podczas zabiegów w Poznaniu i Krakowie, to pierwszy na świecie dwukomorowy bezelektrodowy stymulator serca.
Zabieg w krakowskim ośrodku został przeprowadzony w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii przez zespół elektrokardiologów w składzie: dr n. med. Krzysztof Boczar (operator), dr hab. n. med. inż. Andrzej Ząbek (asysta), pielęgniarki mgr Patrycja Meres-Jarocha i mgr Zuzanna Beberok oraz technik RTG Stanisław Poręba, przy wsparciu przedstawicieli producenta stymulatora.
Szacowany czas pracy baterii nowego bezelektrodowego systemu do stałej stymulacji serca jest porównywalny z tradycyjnymi urządzeniami, które posiadają elektrody. Innowacyjne rozruszniki serca zostały zaprojektowane tak, aby można było je usunąć, jeśli zmienią się potrzeby terapeutyczne pacjenta lub jeśli będzie konieczna wymiana urządzenia w przyszłości.