Kraków. Pokaz przedpremierowy filmu Agnieszki Holland „Zielona Granica”

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji film „Zielona granica” Agnieszki Holland wkrótce trafi na ekrany polskich kin. Przed oficjalną premierą film będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami

Uhonorowany nagrodą specjalną film „Zielona granica” trafi na ekrany polskich kin 22 września. Do bojkotu seansów wezwał m.in. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, używając sformułowania „Tylko świnie siedzą w kinie”. Hasło to miało w czasach niemieckiej okupacji zniechęcać Polaków do uczestnictwa w życiu kulturalnym kontrolowanym przez III Rzeszę.

„Zielona granica” Agnieszki Holland to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowszy film twórczyni “W ciemności” i „Pokotu” uświadamia, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest wyłącznie domeną akademickich sal, lecz dzieje się również tu i teraz, we współczesnej Polsce. „Zielona granica” osadzona jest na polsko-białoruskim pograniczu i zawiera w sobie trzy perspektywy: uchodźców, polskich aktywistów i straży granicznej.

Reżyserka filmu, Agnieszka Holland: „W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania na tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.”

W „Zielonej granicy” wystąpiły polskie gwiazdy, m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

W Kinie pod Baranami obraz będzie można zobaczyć 21 września. 

Patrycja Bliska 

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie