Kraków. Prezydent Andrzej Duda otworzył Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

 – Dziękuję za to, że druhny i druhowie – wszyscy Państwo – włożyliście w to tyle serca, żeby to miejsce, które jest nie tylko muzeum, bo to chcę z całą mocą podkreślić, ale jest także centrum życia harcerskiego, powstało  – mówił w czasie oficjalnego otwarcia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie 52a „Łapianka” w Krakowie prezydent Polski Andrzej Duda.  – Będzie tu prowadzona nie tylko działalność typowo harcerska, ale też naukowa i edukacyjna – mówił  prezydent Krakowa  Jacek Majchrowski. – W tym miejscu znowu pojawia się ludzie w mundurach, ale nie austriackich, tylko harcerskich – dodał.

– W naszym kraju nie jest łatwo harcerstwu z jego tradycją gładko wpisywać się w nowoczesność. Nie jest łatwo mieć ofertę, która przyciągnie dzisiaj młodych ludzi, a zarazem pozwoli im przekazać, to, co tak ważne w harcerskiej tradycji: duch miłości przyrody, tego bardzo specyficznie pojmowanego życia w łączności z naturą – mówił Andrzej Duda.

Oddział Muzeum Krakowa poświęcony harcerstwu powstał we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej. Wystawa stała „Harcerskie ścieżki” w zamyśle twórców ma stanowić całościową opowieść o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi. Zaczyna się od momentu powstania ruchu, na początku XX wieku, podejmuje temat udziału harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenia harcerstwa w okresie PRL-u, aż po czasy współczesne. Drugą część wystawy stanowi gra, wykorzystująca podstawową wiedzę z zakresu technik harcerskich, takich jak np. węzły i szyfry.

Wśród eksponatów w muzeum znalazły się: replika samochodu Ford T z harcerskiej wyprawy dookoła świata z lat 1916-28, instalacja w kształcie Żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

Harcerze przejmują Fort Łapianka

MiCRH powstało w rozbudowanym Forcie Jugowice. Wartość prac budowlanych dotyczących rozbiórki wtórnych zabudowań z terenu fortu, remontu zabytkowego budynku, rewitalizacji i urządzenia terenów zieleni (w tym fosy i wałów) oraz budowy nowego budynku dla potrzeb Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wyniósł niespełna 31 mln zł. 8 mln zł zostało pozyskanych z bezzwrotnych źródeł zewnętrznych.

fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Patrycja Bliska 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie