„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Kraków przyznaje prestiżowe wyróżnienia. Wiemy, kto dostanie Medal „Cracoviae Merenti”

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Medal „Cracoviae Merenti” to obok Honorowego Obywatelstwa – najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Kraków. Rada Miasta podjęła uchwały przyznające złoty medal Zamkowi Królewskiemu na Wawelu, srebrnych – Uniwersytetowi Pedagogicznemu i Akademii Sztuk Pięknych oraz brązowych dla prof. Jana Ostrowskiego i Mieczysława Kozłowskiego oraz Kazimierza Barczyka.

Medal Cracoviae Merenti – wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Kandydatów do wyróżnienia wskazuje komisja medalu, w której zasiadają prezydent Krakowa, metropolita krakowski i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekty uchwał przedstawia radnym prezydent miasta, który jest przewodniczącym tej komisji. W środę, 8 lipca 2020 roku Rada Miasta zatwierdziła propozycje przyznania kolejnych 6 ważnych wyróżnień.

W tym roku Złoty Medal „Cracoviae Merenti” otrzyma Zamek Królewski na Wawelu. „Złoty medal „Cracoviae Merenti” dla Zamku Królewskiego na Wawelu jest wyrazem naszej najwyższej wdzięczności dla pokoleń muzealników, którzy w trudnych chwilach, m.in. w czasie II wojny światowej, ratowali bezcenne dziedzictwo królewskiego wzgórza, dla oddanych Krakowowi społeczników, ludzi nauki, kultury i sztuki, którzy już w XIX wieku próbowali tworzyć podwaliny pod liczące dziś oficjalnie 90 lat muzeum. To także dowód wdzięczności i uznania należny wszystkim, którzy współcześnie doprowadzili Wawel do rozkwitu i wciąż z pietyzmem dbają o królewską rezydencję, starają się, aby to szczególne miejsce zachowało swój autentyzm, świetność i w nienaruszonym stanie przekazane zostało następnym pokoleniom” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Do tej pory przyznano tylko 6 złotych medali. Pierwszym laureatem i jedyną osobą, której przyznano to odznaczenie, był papież Jan Paweł II. Ostatnim – 10 lat temu – Krakowska Kongregacja Kupiecka.

Srebrne medale trafią do Uniwersytetu Pedagogicznego i Akademii Sztuk Pięknych. Medali w tym kolorze było już 31.

Brązowe Medale „Cracoviae Merenti” dostaną prof. Jan Ostrowski, wieloletni dyrektor Zamku królewskiego na Wawelu oraz Mieczysław Kozłowski, wieloletni dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, a także Kazimierz Barczyk, pierwszy przewodniczący Rady Miasta Krakowa, wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.. Do tej pory Rada Miasta przyznała 36 medali o tej barwie.

Medale „Cracoviae Merenti” zostaną wręczone laureatom na specjalnej sesji Rady Miasta

GS

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca