Kraków. Ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski w tenisie mężczyzn i kobiet

W środę w Krakowie ruszają finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie mężczyzn (12-15 czerwca) i kobiet (13-16 czerwca). Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechniki Krakowskiej.

Do walki stanie w Krakowie po 16 ekip zespołów wśród kobiet i mężczyzn, reprezentujących 24 uczelnie, w tym krakowskie: PK, AGH, UEK, AWF, UJ, Collegium Medicum UJ.

Spotkania rozgrywane będą na trzech obiektach: w Centrum Tenisowym Politechniki Krakowskiej i hali „Czyżyny” Politechniki Krakowskiej przy ul. Życzkowskiego w Krakowie oraz w hali AWF Kraków (al. Jana Pawła II). Wszystkie mecze toczyć się będą na twardych nawierzchniach.

– Rok temu byliśmy organizatorem półfinału AMP i sprawdzian ten wyszedł bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że otrzymaliśmy po raz pierwszy prawo organizacji finału tenisowego. To duże wyzwanie logistyczne, ale mamy już pewne doświadczenia i dlatego zdecydowaliśmy się grać całość turnieju męskiego i damskiego w halach, na hardzie – mówi Krzysztof Pszczółka, prezes AZS Politechniki Krakowskiej, organizatora turnieju. – Tenis staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju i jest nawet pewna moda na jego oglądanie. Transmisje z naszych finałowych meczów zapewne też będą chętnie obserwowane.

Finaliści Akademickich Mistrzostw Polaki zostali wyłonieni z trzech eliminacji strefowych rozgrywanych w Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Po dwie drużyny do finałów wprowadziły Uniwersytet Warszawski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, AWF Kraków, ALK Warszawa, Uczelnia Łazarskiego Warszawa, Politechnika Gdańska i oczywiście gospodarze – Politechnika Krakowska. Faworytem zmagań wśród kobiet jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która rok temu w finale pokonała Uniwersytet Warszawski (2:0). Wśród mężczyzn sukces powtórzyć chce Uniwersytet Kaliski (dawna Akademia Kaliska), który w finale pokonał ALK Warszawa (2:0).

Spotkania drużynowe w AMP toczą są do dwóch zwycięstw. Mecz rozpoczyna gra podwójna, później jest gra pojedyncza pierwszej rakiety i w razie potrzeby gra pojedyncza drugiej rakiety.

Tradycyjnie już na uczestników AMP przygotowano memoriałowe nagrody. Najlepsza zawodniczka turnieju otrzyma nagrodę im. Jadwigi Jędrzejowskiej, finalistki singlowej trzech turniejów wielkoszlemowych oraz zwyciężczyni deblowej w Paryża z 1939 roku, wychowanki AZS Kraków. Natomiast najlepszy zawodnik otrzyma nagrodę im Władysław Jentysa, czołowego tenisisty Polski lat 20-tych ubiegłego wieku i jednego ze współzałożycieli AZS Kraków.

AMP w tenisie mężczyzn potrwają od 12 do 15 czerwca, a kobiet od 13 do 16 czerwca. Na początek męskich zmagań rozegrane zostaną deble pomiędzy ALK Warszawa i Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Jagiellońskim i AWF Kraków. Start w środę o godzinie 16:30.

Organizatorem turnieju jest AZS Politechniki Krakowskiej. Zawody objął patronatem rektor uczelni prof. Andrzej Szarata. Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Szczegółowe informacje, harmonogram gier i wyniki AMP na stronie wydarzenia

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie