Kraków. Statystyczny krakowianin zarabia 8110 złotych miesięcznie

Przeciętnie 8110 zł brutto zarobił w zeszłym roku statystyczny krakowianin pracujący w sektorze przedsiębiorstw. Tak wynika z danych  opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Krakowie za I kwartał 2022 roku. To o 16 % więcej niż rok temu. 

Jeszcze większym wzrostem wynagrodzeń mogą pochwalić się pracownicy serwisów pojazdów samochodowych. Ich zarobki zwiększyły się aż o 24 %. Na podwyżkę wynagrodzeń  nie mogą  narzekać  pracownicy w handlu. Tutaj  zarobki rosły najszybciej wśród wszystkich grup zawodowych.

Krakowianie to krezusi na tle całego województwa. Ich wynagrodzenie stanowiło 123,0% przeciętnego wynagrodzenia w województwie. Przed rokiem było to 120,9%. W samym Krakowie najlepiej zarabiają pracownicy zatrudnieni w informacji i komunikacji. Zarobki w tej branży sięgają kwoty 12 751 zł. Nieco gorzej zarabia się w zaopatrzeniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. W tej branży przeciętne zarobki to 11 120 złotych. Stawkę na podium najlepiej opłacanych branż w Krakowie zamyka działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Tutaj zarobki to 9 811 złotych.

Znacznie poniżej średniej kształtowały się płace m.in. w sekcjach zakwaterowanie i gastronomia (4081,71 zł) oraz transport i gospodarka magazynowa (4998,11 zł).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie godzinowe brutto w Krakowie wzrosło o 15,3% do 54,43 zł. Poza Krakowem „na godzinię” zarabia się przeciętne o 10 złotych mniej.

(JS)

 

 

 

10 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie