Kraków. Tramwaje utknęły w zaspach. Śnieg zasypał tory do Cichego Kącika

Intensywne opady śniegu, od soboty paraliżują komunikacje tramwajową w Krakowie.  Tramwaje z powodu zasypanych śniegiem torowisk i rozjazdów. Od wczoraj nie udało się odśnieżyć torowiska do Cichego Kącika. Urząd miasta rzucił do ośnieżania wszystko co miał  – „Cały sprzęt odśnieżający, jaki ma do dyspozycji Kraków pracuje na ulicach miasta” – przekazał magistrat. 

Padający od wczoraj  śnieg powoduje gigantyczne utrudnienia dla komunikacji miejskiej. Największe problemy mają tramwaje – śnieg ze zwrotnic musi być usuwany ręcznie przez motorniczych i pracowników nadzoru ruchu. Pierwszy raz od wielu lat w zaspach utknęły tramwaje.

MPK w Krakowie tłumaczy, że podgrzewane zwrotnice nie są w stanie roztapiać tak dużej ilości śniegu. Dodatkowo na torach tworzą się zaspy. W Cichym Kąciku – oddalonym od centrum miasta o kilka minut jazdy – tramwaje utknęły w zaspach.  Wczesnym rankiem była zablokowana pętla na Kurdwanowie, a także al. Powstania Warszawskiego, ale służbom technicznym udało się już udrożnić te trasy.

Z każdą godziną sytuacja powinna się jednak popoprawiać. Na ulicach pracyje cały sprzet do ośnieżania, jaki jest dostępny w Krakowie. „100% naszych sił pracuje w mieście – 256 jednostek, w tym 73 solarki. Śnieg pada nieprzerwanie od wczoraj i przestanie dopiero w niedzielę ok. godz. 16.00” – informuje MPK. 

Jak pisaliśmy, wczoraj doszło do  całej serii awarii zwrotnic i wykolejeń tramwajów. Śnieżyca sparaliżowała ruch tramwajowy w mieście. Co kilkadziesiąt minut z miasta napływały kolejne komunikaty o wkolejeniach tramwajów. Tramwaje kierowane były na trasy objazdowe, gdzie po chwili dochodziło do kolejnego wykolejenia. 

Rekordowa liczba wykolejeń, niedziałające zwrotnice. Kraków zmaga się ze śniegiem

Problemy miały też autobusy, zwłaszcza na liniach aglomeracyjnych. Krakowskie lotnisko z powodu śnieżycy na ponad dwie godziny wstrzymało starty i lądowania samolotów.

Atak zimy w Krakowie. Lotnisko Kraków Airport zamknięte

Patrycja Bliska 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie