Kraków upamiętni ofiary… smogu

Ofiary krakowskiego smogu będą miały swoją tablicę w centrum Krakowa. Fundacja im. Zygmunta Batorego, która kilka miesięcy temu zainaugurowała akcję „Powietrze dla Krakowa” już w ubiegłym roku zapowiadała, że w centrum miasta powstanie pomnik upamiętniający osoby, które zmarły na skutek smogu. – Choćby po to, aby do rządzących miastem i województwem dotarło, że przez ich znieczulicę umierają ludzie – przekonują inicjatorzy akcji „Powietrze dla Krakowa”.

O planach Fundacji im. Zygmunta Batorego informowaliśmy na KRKnews.pl już kilka miesięcy temu tutaj. – Badania Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że w Polsce umiera z powodu smogu 47 tys. osób. Na Kraków wypada około 1,4 – 1,5 osób. W naszej ocenie, jeśli władze miasta mają problem z wymianą pieców, to niech symbolicznie upamiętnią osoby, które z powodu smogu umierają – tłumaczył Mateusz Budziakowski z akcji „Powietrze dla Krakowa”. Słowa dotrzymali.

Tablica upamiętniająca ofiary smogu zawiśnie na skrzyżowaniu ulic Sławkowska – Pijarska, a jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na najbliższą środę (13 stycznia, przyp. red.) w samo południe. Lokalizacja została wybrana przez fundację, bo miasto nie wystąpiło z własną propozycją w tej sprawie.

– Końcem listopada wystąpiliśmy do władz miejskich z wnioskiem o wskazanie lokalizacji pomnika ofiar smogu. Do dziś, tj. 11 stycznia, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Bierzemy więc sprawę we własne ręce i stąd ta tablica. Wierzymy, że poruszy ona sumienia – nie chcielibyśmy bowiem za jakiś czas wieszać kolejnej takiej tablicy – czytamy w oświadczeniu organizatorów akcji „Powietrze dla Krakowa”.

W swoim piśmie przesłanym mediom i krakowskim politykom, przedstawiciele Fundacji im. Zygmunta Starego, apelują również do radnych wojewódzkich, by ci jak najszybciej podjęli decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem i przegłosowali uchwałę antysmogową, bo – ich zdaniem, to jedyny sposób na skuteczną walkę ze smogiem i uchronienie setek krakowian przed śmiercią.

– Pozwalamy sobie zauważyć, że na uchwałę nakazującą wymianę pieców należy  patrzeć wyłącznie w kontekście liczby zgonów, chorób które one wywołują i kosztów zdrowotnych które są oszacowane przez Sejmik na poziomie 740 mln zł rocznie – piszą w swoim apelu przedstawiciele fundacji. – Piece węglowe które odpowiadają za ponad 40% smogu powodują średnio ponad 400 zgonów krakowian na rok! – dodają.

Tablica ma zostać ufundowana przez Fundację im. Zygmunta Starego.

(pt)

 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie