Kraków. Znów długie kolejki po bilety MPK

Ten problem powraca co roku. Wraz z początkiem roku akademickiego przed punktami sprzedaży biletów MPK ustawiają się gigantyczne kolejki. Nie pomogły informacje, że studenci mogą uniknąć kolejek i kupić bilet okresy na tramwaje i autobusy przez internet.

Okazuje się, że większość spraw związanych z zakupem biletów oraz uzyskaniem uprawnień Karty Krakowskiej można załatwić przez internet, nie wychodząc z domu. Urząd Miasta przypomina o podstawowych zasadach korzystania z takich możliwości.

 – Październik oznacza początek roku akademickiego. Jest to czas wyzwań dla studentów, zwłaszcza tych przyjezdnych, którzy po raz pierwszy zamieszkają z dala od swoich rodzinnych miejscowości. Jednak nie wszystko musi być trudne, a już na pewno nie jest trudne przemieszczanie się po Krakowie. Przygotowaliśmy kilka porad, które warto znać, aby spokojnie jeździć komunikacją miejską lub rowerem w naszym mieście – informuje urząd miasta.

Masz meldunek stały w Krakowie lub płacisz tu podatki? Wybierz Kartę Krakowską

Karta Krakowska daje możliwość:

 • zakupu biletu miesięcznego z dodatkową zniżką
 • zakupu biletu od razu na okres sześciu miesięcy lub biletu 5+1
 • uzyskania zniżek w obiektach sportowych, kulturalnych, gastronomicznych itp.

Więcej informacji na jej temat można uzyskać na stronie internetowej kk.krakow.pl.

Nie przysługuje Ci status mieszkańca? Są alternatywy

Zarząd Transportu Publicznego oferuje szeroki wybór biletów papierowych (jednorazowych). Sprawdzają się one, kiedy ktoś jest w Krakowie na krótki okres lub rzadko korzysta z komunikacji miejskiej. Jeżeli jednak zamierzasz codziennie poruszać się w ten sposób po mieście, warto zwrócić uwagę na bilety okresowe dedykowane studentom.

Aktualny cennik wygląda następująco:

cennik

Bilet okresowy można wykupić na maksymalnie trzy miesiące.

(Pełny cennik znajduje się na stronie: mpk.krakow.pl oraz ztp.krakow.pl).

Bilet na jedną linię będzie najlepszą opcją, jeżeli podróżujemy jednym konkretnym tramwajem lub autobusem. Trzeba po prostu wybrać numer, który najbardziej nam odpowiada. Pozwala jeździć też innymi liniami, ale tylko, kiedy ich trasa pokrywa się z naszą docelową. Działa on tylko w obrębie Krakowa.

Gdzie znajdują się poszczególne strefy taryfowe?

Obszar, w jakim poruszają się pojazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie, dzieli się na trzy strefy:

 • STREFA I – obejmuje granice administracyjne Krakowa
 • STREFA II – obejmuje terytoria okolicznych miast i gmin
 • STREFA III – obejmuje gminy Krzeszowice i Brzeźnica

Warto pamiętać, że poza obszar Krakowa, kursują linie aglomeracyjne, przyśpieszone i nocne rozpoczynające się kolejno cyframi 2,3,9 (np. 222, 304, 903). Jeżeli jednak nie jest się pewnym, w jakiej strefie znajduje się nasz przystanek, pomocna będzie strona: ztp.krakow.pl.

Jak możesz kupić bilet okresowy?

Do wyboru są dwie opcje, w zależności od preferencji:

 • nośnik plastikowy

Może nim być Krakowska Karta Miejska, Karta Krakowska, Małopolska Karta Aglomeracyjna lub legitymacja studencka. Bilet zapisywany jest w formie cyfrowej na jednym z nich.

Aby wyrobić KK/KKM należy udać się z dokumentem tożsamości i papierową fotografią do jednego z czterech działających Punktów Sprzedaży Biletów:

 • ul. Wielopole 1
 • ul. Podwale 3/5
 • os. Centrum D bl. 7
 • ul. Pawia 5a, pętla autobusowa „Dworzec Główny Wschód”

Oczywiście wizyta w punkcie jest jednorazowa. By nie musieć stać w kolejkach, kolejny bilet można kupić w automatach KKM w całym mieście lub przez stronę ekp.mpk.krakow.pl.

Nośnikiem plastikowym może być również Elektroniczna Legitymacja Studencka wydana przez uczelnie.

Jesteś studentem jednej z tych uczelni? Nie musisz przychodzić do punktu sprzedaży

Legitymacje, zanim staną się nośnikiem biletu, wymagają przygotowania przez pracowników PSB, jednak nie wszystkie. Uczelnie, które samodzielnie kodują swoje legitymacje to:

 1. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza
 3. Uniwersytet Jagielloński
 4. Politechnika Krakowska
 5. Uniwersytet Rolniczy
 6. Wyższa Szkoła Europejska
 7. Uniwersytet Pedagogiczny
 8. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Jeżeli studiuje się na jednej z nich, od razu po otrzymaniu legitymacji można wykupić bilet samodzielnie w jednym z automatów KKM.

 • aplikacja mobilna (polecana)

W tym przypadku działa się samodzielnie. Wystarczy zarejestrować się w aplikacji mKKM lub iMKA dodać swoją fotografię i wpisać podstawowe dane. Następnie można już kupić bilet, który należy powiązać ze swoim urządzeniem. Przy kontroli wystarczy wyświetlić na ekranie automatycznie generowany kod graficzny (Aztec Code), który będzie aktywny przez dwie minuty.

Czy musisz zawsze nosić przy sobie legitymację studencką?

Tak. Nieważne, na jakim nośniku posiada się bilet. Legitymacja studencka jest niezbędna, ponieważ to ona daje możliwość do zakupu biletów ulgowych. Kontroler podczas wykonywania swojej pracy w autobusie czy tramwaju poprosi o jej okazanie. Jeżeli jej się przy sobie nie posiada lub jest ona nieważna, trzeba będzie uiścić opłatę podwyższoną.

Wszelkie sprawy z tym związane, kieruje się bezpośrednio do zewnętrznej firmy, która się tym zajmuje. Od dnia 1 marca 2022 r. podmiotem uprawnionym do kontroli biletów w środkach Komunikacji Miejskiej w Krakowie jest Rewizor Sp. z o.o. z filią w Krakowie z siedzibą przy ul. Kluczborskiej 48/LU.

Przemieszczanie się po Krakowie na rowerze

Jeśli z jakichś powodów jazda komunikacją miejską nie spełnia twoich potrzeb, warto wypróbować do przemieszczania się po Krakowie rower, który zapewni Ci minimalną dawkę aktywności fizycznej. Na rowerze też nigdy nie utkniesz w korku. Do sprawnego poruszania się po mieście wystarczy, że zapoznasz się z mapą infrastruktury rowerowej. Przetestuj ją najlepiej wcześniej, aby nie spóźnić się na zajęcia. Zobaczysz, że już za drugim razem podróż będzie szybsza i przyjemniejsza, a Ty nabierzesz większej pewności siebie poznając i stosując rowerowe dobre praktyki.

(JS)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie