Kraków zostanie odcięty? Rolnicy chcą zablokować m.in. ronda: Matecznego i Mogilskie (INFORMATOR)

W piątek rolnicy zablokują autostrady, drogi krajowe i lokalne, a mapa tych protestów aż jarzy się od punktowych blokad. Jeden z największych protestów odbędzie się w Krakowie, gdzie wjedzie do miasta kilkaset traktorów.  – Apelujemy o przesiadanie się w miarę możliwości do transportu zbiorowego, przede wszystkim szynowego. Policja na bieżąco monitoruje zgromadzenia, kieruje na objazdy, organizuje ruch – ostrzega małopolska policja. 

Rolnicy wjadą do Krakowa przed południem praktycznie ze wszystkich stron.  Zbiórki rolników, którzy przyjadą ciągnikami i maszynami planowane są w siedmiu miejscach w Krakowie i podkrakowskich gminach przy najważniejszych trasach prowadzących do miasta. Ciągniki spowolnią ruch, a w wielu miejscach na długo zablokują trasy.

 – Na ulicach miasta mogą wystąpić duże utrudnienia w ruchu drogowym. Proszę brać pod uwagę ten fakt przy planowaniu podróży, także tych związanych z początkiem ferii.
Protest jest zapowiadany m.in. w rejonie ronda Matecznego, Mogilskiego, ulic Igołomskiej czy Kocmyrzowskiej – wylicza wiceprezydent  Krakowa Andrzej Kulig. 

Z powodu położenia blisko autostradowej obwodnicy w gminie Liszki zdecydowano o zamknięciu szkół i przedszkoli. Lekcje odwołane są we wszystkich 11 szkołach na terenie całej gminy, nieczynne będą też przedszkola. Władze gminy podjęły tę decyzję w porozumieniu z kuratorium  z obawy, że – o ile z rana dzieci mogą dotrzeć do placówek – po południu rodzice nie zdołają dojechać na czas, żeby je odebrać.

– Jeśli 50 lub 70 pojazdów rolniczych będzie jeździło bardzo powoli po naszej gminie przez strategiczne miejsca komunikacyjne właściwie przez cztery ronda od Kryspinowa po Liszki i Kraków na ul. Księcia Józefa. To może być armagedon przy przejazdach wielokrotnych drogą wojewódzką nr 780 w kierunku Liszek, do ronda im. Krzyża Świętego tam zawrócą pojadą do ronda im. Herberta Hoovera przy Węźle Mirowskim – ostrzega Paweł Miś, wójt gminy Liszki.

Protest ogólnopolski organizuje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Ten związek 31 stycznia podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników na terenie całej Polski. Zapowiadana jest blokada wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą, a do tego blokady wielu dróg i autostrad w poszczególnych województwach. W poszczególnych punktach protesty organizują indywidualni rolnicy ze swojej okolicy. Niektórzy podkreślają, że nie idą do protestu z żadnym związkiem zawodowym, ale indywidualnie, przyłączając się do terminu ogólnopolskiego protestu.

Gdzie dokładnie będą protesty? Tego można dowiedzieć się z aktualizowanej wciąż mapy protestów. Rolnicze media zapewniają, że to właśnie ta mapa jest najbardziej wiarygodną i to właśnie z niej należy skorzystać przy planowaniu objazdów. Za to inne mapy krążące w sieci już od kilku dni mogą być zwyczajnie nieaktualne i wprowadzić w błąd.

Uwzględniono na niej wszystkie zgłoszone dotychczas blokady, obejmujące 179 odcinków dróg (stan na 6 lutego, godzinę 19.00). Jednocześnie mapa nadal jest aktualizowana, więc liczba blokad może stale wzrastać. Całość znajdziecie pod tekstem lub pod tym linkiem.

Patrycja Bliska 

Firma Łukasza Gibały ma 234 mln złotych długów. W tle kontrola CBA i pożyczka na mieszkanie

 

Najnowsze

Co w Krakowie