Kraków wycofa się z Igrzysk Europejskich? Takiego ultimatum ze strony władz miasta jeszcze nie było

Kraków może wycofać się z organizacji Igrzysk Europejskich! Rezygnacja z igrzysk staje się coraz bardziej realna! Przyznaje to wiceprezydent miasta Andrzej Kulig. Chodzi o to, że Kraków wciąż nie ma gwarancji finansowych dla inwestycji, które już trzeba rozpoczynać.

Igrzyska Europejskie były jednym z tematów, które poruszył w swoim czwartkowym (24 marca 2022) internetowym wystąpieniu wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. – Jeszcze nie otrzymaliśmy żadnej promesy rządowej na środki, które są niezbędne. Jak tej promesy nie dostaniemy w ciągu tygodnia, musimy jasno powiedzieć, że fizycznie nie wykonamy tych prac – mówił wiceprezydent Kulig. Jak podkreślał, miasto chce zrealizować te inwestycje, bo będą one służyły nie tylko igrzyskom, które potrwają kilkanaście dni, ale przede wszystkim mieszkańcom Krakowa.

Chodzi o remonty ulic i chodników oraz ścieżek rowerowych, na które w tym roku miasto ma otrzymać z budżetu państwa ok. 250 mln złotych. – Wielokrotnie mówiłem, że istnieje pewien moment krytyczny, w którym trzeba sobie jasno powiedzieć, że Igrzyska Europejskie albo się odbędą w naszym mieście, ale się nie odbędą. Procesy inwestycyjne wymagają czasu, wymagają pewnych przygotowań. Jeżeli odpowiednia decyzja o finansowaniu igrzysk nie zapadnie, nie zapadnie w najbliższych dniach, to musimy uczciwie powiedzieć, że Kraków nie będzie gotowy na Igrzyska Europejskie – przyznał Andrzej Kulig.

Może być jeszcze jeden powód rezygnacji Krakowa z Igrzysk Europejskich – eskalacja działań zbrojnych w Ukrainie. Według nieoficjalnych doniesień władze miasta chciałaby zapisu w tej sprawie w umowie z komitetem odpowiedzialnym za Igrzyska Europejskie. Taki zapis miałby dać prawo samorządowi do wycofania się w razie wzmożonych działań wojennych za naszą wschodnią granicą i dalszego napływu uchodźców do Krakowa.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie