Krakowianie obrazili ojca Rydzyka?!

Rusza śledztwo w sprawie znieważenia ojca Rydzyka oraz kard. Stanisława Dziwisza na jednym z krakowskich portali internetowych. Prokuratura Rejonowa w Krakowie zbada, czy osoby komentujące artykuł dotyczący przekazania przez metropolitę krakowskiego dyrektorowi Radia Maryja relikwii św. Jana Pawła II, nie naruszyły dobrego imienia duchownych.

Pod artykułem, który pojawił się w sierpniu ubiegłego roku na jednym z portali internetowych, znalazło się wiele „obelżywych komentarzy” – donosi „Nasz Dziennik”. Do prokuratury trafiło zawiadomienie w tej sprawie, które złożył Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, powołując się na przepisy dotyczące nawoływania do nienawiści oraz znieważenia.

Prokuratura dwukrotnie odmawiała wszczęcia postępowania w tej sprawie, gdyż zdaniem śledczych w materiale dowodowym „zabrakło znamion czynu zabronionego”. Prokuratura nie dopatrzyła się również w doniesieniu interesu społecznego, który powodowałby konieczność ścigania winnych z urzędu.

O wszczęciu postępowania zdecydował prokurator rejonowy Bartłomiej Legutko, który uznał decyzją kolegów za przedwczesną i postanowił rozpocząć śledztwo w sprawie znieważenia ojca Tadeusza Rydzyka i kard. Stanisława Dziwisza.

Za znieważenie może grozić internautom kara grzywny oraz rok pozbawienia wolności.

(pt)

fot. DrabikPany via Foter.com / CC BY

Najnowsze

Co w Krakowie