Krakowianie wskazali najgorsze przykłady patodeweloperki [wyniki plebiscytu]

Znamy wyniki plebiscytu ,,ArchiBubel”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! W głosowaniu na najgorsze przykłady patodeweloperki w naszym mieście oddano ponad 18 tys. głosów. Poniżej pełne wyniki tego głosowania.

ARCHIBUBEL - WYNIKI GŁOSOWANIA

Zdjęcie 1 z 13

"Postanowiliśmy trochę z przymrużeniem oka zaprezentować nominowane budynki. Uznaliśmy, że tylko przy pomocy sarkazmu można pokazać absurdalność rzeczywistości panującej na rynku budowalnym. Dlatego nadaliśmy budynkom nazwy i przygotowaliśmy alternatywne opisy, które mają być drwiną z wysiłków copiraterów służących pokazaniu rzekomych zalet potworków architektonicznych - tak organizatorzy opisują swoje propozycje nominacji. W kolejnych zdjęciach wyniki głosowania...

– Ogłoszenie wyników nie kończy naszej akcji, a rozpoczyna kolejny etap inicjatywy. Będziemy teraz chcieli dokładnie prześledzić historię związaną z budową budynków, które najbardziej nie spodobały się mieszkańcom – zapowiada Krzysztof Kwarciak, prezes Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! – Bardzo nas interesuje, jak to jest możliwe, że pod projektami tych architektonicznych potworków podpisali się architekci mający stosowne uprawnienia, a praktycznie wszystkie inwestycje uwzględnione plebiscycie uzyskały wymagane pozwolenia. Dlatego w trybie informacji publicznej planujemy wystąpić do magistratu z prośbą o udostepnienie dokumentacji dotyczącej wydanych decyzji. Szczególnie ciekawe jest, jak niektórym budynkom udało się spełnić normy przeciwpożarowe oraz bardzo intryguje sposób badania wymogów dotyczących nasłonecznienia lokali mieszkalnych. Nie zarzucamy nikomu łamania prawa. Jesteśmy po prostu bardzo ciekawi jak w praktyce działania miasta stosowane są przepisy budowlane – podkreśla Krzysztof Kwarciak.

– Patodeweloperzy mogą działać, bo wiele kwestii związanych z budową budynków nie zostało uregulowanych, a przyjęte normy często łatwo da się obejść. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest efektem zarówno zbyt biernej postawy władz miasta jak i błędów legislacyjnych popełnianych na poziomie prawa krajowego. W ciągu najbliższych kilku miesięcy chcemy stworzyć cały katalog zmian jakie naszym zdaniem powinny zostać wprowadzone – deklaruje szef Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

(red)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie