Krakowianie zdecydują czy zwiększyć środki w miejskim programie in vitro

Lekarze i radni miejscy proponują, aby to mieszkańcy Krakowa zdecydowali, czy chcą zwiększyć środki dla par starających się o dziecko z miejskiego programu In Vitro. W ubiegłym roku program cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło aż 243 wnioski. Do procedury zapłodnienia pozaustrojowego zakwalifikowano 201 pary, a na ten cel przeznaczono 1 mln złotych. „Proponujemy zwiększyć  środki o kolejny milion złotych, co pozwoli na dofinansowanie dla następnych 230 par, które starają się o dziecko” – wylicza miejski radny Tomasz Daros. I dodaje, że decyzję w tym zakresie podejmą sami mieszkańcy miasta. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli środowiska lekarskiego, radnych miejskich i dzielnicowych przedstawiono pomysł, jak zwiększyć środki miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Autorzy pomysłu chcą, aby o ewentualnym zwiększeniu środków zdecydowali mieszkańcy Krakowa w głosowaniu. W tym celu przygotowali projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego o nazwie „In Vitro dla Krakowian – pomóżmy spełnić marzenia!”. Jego głównym założeniem jest podniesienie kwoty dofinansowania o 1 milion 125 tysięcy złotych, a tym samym zwiększenie puli korzystających z programu o około 230 pary.

 – Coraz większa grupa mieszkańców naszego miasta  boryka się z problemem bezpłodności. Wspierając osoby, które znalazły się w dramatycznych sytuacjach związanych z tą trudnością życiową, dla których jedynym sposobem na spełnienie marzenia o posiadaniu potomstwa jest skorzystanie z kosztownej procedury in vitro, postulujemy zwiększenie środków przeznaczonych na realizację „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” w 2024 roku. Dodatkowe finansowanie na ten cel umożliwi większej liczbie osób, spełniających kryteria programu, skorzystanie z dofinansowania zgodnie z jego przepisami – mówi miejski radny Tomasz Daros, jeden ze współautorów projektu.  

Od 2021 roku w Krakowie realizowany jest gminny program in vitro. Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Krakowie i spełniają określone kryteria, w tym m.in. powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim oraz rozliczać podatki w stolicy Małopolski . Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20–42 lata. Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, a liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia naboru. Wtedy też wpłynęły aż 243 wnioski. 

Jak szacuje urząd miasta, liczba par, która chciałaby skorzystać z dofinasowania może być dwa razy większa. Magistrat wyliczył, że w Krakowie liczba niepłodnych par wynosi nawet  30 tysięcy, a wielkość populacji wymagającej leczenia metodami in vitro wynosi około 600 par rocznie. Przy takich założeniach, roczny budżet programu in vitro powinien wzrosnąć do około 3 mln złotych. 

 – Dodatkowe pieniądze w ramach „In Vitro dla Krakowian – pomóżmy spełnić marzenia!” to szansa dla par, które nie znalazły się na liście i nie otrzymały dofinansowania – powiedział Jan Hoffman, współautor projektu. „Zgłaszamy ten projekt w ramach budżetu obywatelskiego, bo chcemy pokazać, że mieszkańcy Krakowa wspierają pary w ich staraniach o dzieci – dodał Jan Hoffman.

Wiktoria. Pierwsze dziecko urodzone z miejskiego programu in vitro

Dr n. med. Katarzyna Olszak-Wąsik, ginekolog i położnik, podkreśliła, że zapłodnienie pozaustrojowe może stanowić dla wielu par jedyną metodę powiększenia rodziny – In vitro to nie kwestia wyboru, ale często jedyna szansa dla wielu par, aby zostać rodzicami – powiedziała.

Jarek Strzeboński

 

10 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie