Krakowianin w konkursie „Człowiek bez barier 2023”

Trwa 21. edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – Człowiek bez barier 2023. Jednym z kandydatów w kategorii Osobowość Internetowa, jest krakowianin Grzegorz Nędza. Głosować można do poniedziałku, 23 października do godziny 12.

Konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 r. wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością. W 20. już edycjach nagrodzono w sumie 111 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda z tych osób przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, udowadniając, że mimo niepełnosprawności można odnosić sukcesy w życiu zawodowym i społecznym, pomagać innym, aktywnie pokonywać przeciwności losu i nie rezygnować ze swoich marzeń.

Grzegorz Nędza jest społecznikiem zaangażowanym w działalność pozarządową i samorządową. Jako 22-latek uległ wypadkowi komunikacyjnemu skutkującemu niepełnosprawnością (m.in. epilepsją). Konsekwencje tych wydarzeń nie powstrzymują go jednak przed organizowaniem licznych inicjatyw, które integrują mieszkańców jego gminy.

Jest jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia „Dla Włosani”, współtwórcą i Prezesem Zarządu „Stowarzyszenia Dla Naszej Gminy Mogilany” działającego w obszarach społecznych, kulturalnych i infrastrukturalnych oraz Prezesem Fundacji Działamy. W ramach tych i innych organizacji pozarządowych organizuje m.in. kino plenerowe, zajęcia z samoobrony dla kobiet, zajęcia jogi, gminny Dzień Dziecka, warsztaty i jarmarki świąteczne.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem akcji krwiodawstwa w Mogilanach (od 2013), której towarzyszą atrakcje dla mieszkańców. Aktywnie wspiera lokalne inicjatywy m.in. projekt edukacji ekologicznej, integracji z uchodźcami z Ukrainy. Aktywnie angażuje się w organizację wyborów na wszystkich szczeblach, od sołeckich po prezydenckie. Zdecydowana większość aktywności Grzegorza Nędzy ma charakter pracy społecznej pro bono.

Jury z grona 20 półfinalistów wybierze „Człowieka bez barier 2023”, „Młodego człowieka bez barier“ i troje równorzędnych wyróżnionych. Poznamy również laureatów Nagrody Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim 5 grudnia 2023 roku.

Aby zagłosować na Grzegorza Nędzę wystarczy wejść na stronę organizatora.

Jarek Strzeboński 

Najnowsze

Co w Krakowie