Budżet obywatelski Polecane

W Krakowie nastała nowa moda. Właśnie tak należy projektować parki!

Gdyby wszystkie krakowskie parki przewrócić do góry nogami, to wysypałyby się z nich nie tylko ławki, drzewa, krzewy i źdźbła trawy, ale również bardzo ciekawie zaprojektowane siłownie, ścieżki biegowe oraz specjalne przyrządy do ćwiczeń. Krakowianie coraz częściej pragną ruchu na świeżym powietrzu i coraz częściej realizują marzenia przy wsparciu budżetu obywatelskiego.

Park – w dużym mieście to często jedyny skrawek zieleni pośrodku betonowej pustyni. I prawdziwym wyzwaniem jest urządzić ten skrawek w taki sposób, by służył każdemu. Jak to zrobić? Pokazali to wnioskodawcy w budżecie obywatelskim.

Kiedyś parki za dnia były placami zabaw wyposażonymi w niezbyt bezpieczne atrakcje dla dzieci, a po zmroku stawały się miejscami, które lepiej omijać. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i dziś mądrze wykorzystany park spełnia co najmniej trzy funkcje.

Ta podstawowa to spacery, kolejną są place zabaw dla dzieci, ale od niedawna nastała moda, by fragmenty parków przekształcić w miejsca do wysiłku na świeżym powietrzu. I wygląda na to, że ta moda to nie jednorazowa zachcianka, ale stały trend.

Drążki, drabinki, ścieżki

Nowe miejsca to nie siłownie, gdzie miesięczny karnet kosztuje 100 zł, w godzinach szczytu ludzie cisną się między murami, a podmuch świeżego powietrza gwarantuje tylko klimatyzator. Nie, chodzi o siłownie, z których aż chce się korzystać, jeśli oczywiście pogoda na to pozwala.

Park Lotników – jeden z największych w Krakowie, niegdyś wyrzut sumienia tych, którzy nie potrafili go zagospodarować. Jednak jak zwiększyć jego przydatność dla mieszkańców, wymyślił pan Maksym.

fot. materiały prasowe

„Na terenie dzielnic, które korzystają z parku, mieszka około 300 tys. mieszkańców.  Młodzi chętnie uprawiają sport, ale zainteresowanie Street Workoutem [ulicznym treningiem] napotyka na problem braku odpowiedniej infrastruktury. Niniejszy projekt ma na celu budowę urządzeń treningowych złożonych z drążków pionowych poprzecznych, drabinek i poręczy” – argumentował pan Maksym w projekcie budżetu obywatelskiego, a jego zdanie podzieliło wielu mieszkańców i dzięki temu powstało miejsce przeznaczone do treningów.

Jeśli chodzi o Park Lotników, to chyba jeszcze popularniejsze są tam ścieżki biegowe. I pewnie niewiele osób wie, że one również powstały dzięki budżetowi obywatelskiemu w ramach „wyznaczania tras do uprawiania sportu oraz miejsc do bezpiecznego i efektywnego przeprowadzania ćwiczeń ruchowych dla amatorów na każdym poziomie zaawansowania”.

fot. materiały prasowe

„Koniec z samotnością w czterech ścianach”

A teraz przykład z drugiej strony Krakowa. Pewien mieszkaniec Kurdwanowa wymyślił, że park będzie spełniał też funkcję integrującą mieszkańców. I tak w rejonie parku Kurdwanowskiego powstała siłowania pod chmurką. Tzn. taka, gdzie zainstalowane są bezobsługowe maszyn do ćwiczeń, przy których zamontowane są tabliczki instruujące, w jaki sposób z nich korzystać.

I co najważniejsze – na tych przyrządach mogą trenować zarówno młodzi, jak i seniorzy.

„Koniec z samotnością w czterech ścianach. Stwórzmy miejsca spotkań dla seniorów, młodych mam, ojców wychodzących z dzieckiem na spacer oraz dla młodzieży […]” – pisał wnioskodawca w projekcie zgłoszonym w ramach budżetu obywatelskiego i dziś, dzięki niemu, wszyscy cieszą się siłownią na wolnym powietrzu.

Siłownią, która spełnia dużo więcej bardzo ważnych funkcji społecznych.

dn

zdjęcie tytułowe / fot. materiały prasowe