Niespodzianką dla uczestników charytatywnego pokazu filmu „Największy dar” była obecność Barbary Sadurskiej, krakowskiej pisarki, która na żywo czytała swoje opowiadanie.
„Mapa”, „Czarny Hetman”, „Bajka, bajeczka” – to tytuły książek, za które Barbara Sadurska od lat jest nagradzana. Prawniczka, wykładowczyni akademicka i przede wszystkim pisarka. Recenzenci mówią, że jej proza wciąga jak Kraków turystę. Rodzinnemu miastu pisarka oddała serce podkreślając wielokrotnie w wywiadach, że uwielbia z okna patrzeć na dachy Krakowa. Wrażliwa i empatyczna artystka, jak określają ją czytelnicy, pospieszyła z pomocą dla powodzian.
– Basia błyskawicznie odpowiedziała na inicjatywę Dominiki Słowik, aby ludzie kultury zrobili coś wspólnie dla poszkodowanych powodzią – mówi Miłosz Horodyski współorganizator wydarzenia – Grupa, która skrzyknęła się w mediach społecznościowych urosła w przeciągu kilku dni do niemal tysiąca, a skala oferowanej pomocy przerosła oczekiwania inicjatorów tego przedsięwzięcia. Ludzie niesłychanie zajęci, rozstrzeleni po całej Polsce zaoferowali osobisty udział w zbiórkach i podzielenie się z ludźmi dobrego serca swoją twórczością.
Opowiadanie „Buty” opublikowane w Miesięczniku „Znak” i przeczytane przez autorkę na scenie Kina Kijów to jeden z wielu małych gestów ludzi kultury, który połączyli się we wspólnym celu. Barbara Sadurska osobiście zachęcała do pomocy, Dom Wydawniczy Rafael bezpłatnie udostępnił kopię filmu „Największy dar”, a Apollo Film zaprosiło do kina Kijów celem przeprowadzenia zbiórki Cartias Archidiecezji Krakowskiej.
– Mamy świadomość, że pieniądze, które zebraliśmy nie zmienią diametralnie losu pokrzywdzonych – dodaje Miłosz Horodyski – Niemniej jednak wspólnota dobra jaka zbudowała się wokół tego zdarzenia nie ma ceny. Tym bardziej jest to dla nas budujące, gdyż od lat wspieramy takie inicjatywy jak „Festiwal Miłosierdzia” czy plebiscyt „Samarytanin Roku”.
Najbliższa gala nagród wieńczących kolejną edycję plebiscytu „Miłosierny Samarytanin Roku 2024″ będzie miała miejsce 25 stycznia w Kinie Kijów. Plebiscyt tradycyjnie podzielony jest na dwie kategorie. W pierwszej można głosować na pracowników służby zdrowia, dla których pomoc chorym nie jest tylko pracą zarobkową, ale powołaniem i służbą dla potrzebującego. W drugiej wyróżniane są osoby szlachetne, które dostrzegają cudze problemy i pomagają z potrzeby serca. W zeszłej edycji do konkursu zostało zgłoszonych 80 osób.
Wiceprezydent Stanisław Mazur: Nie ma podstaw do kontroli wynajmu kawiarni w MOCAK i Bunkrze Sztuki