Krakowski Cedzak. Oto 6 niezbędnych kompetencji zawodowych polityka

Kierowca musi mieć prawo jazdy. Lekarz – dyplom. Ksiądz – święcenia. Polityk – ??? – zastanawia się krakowski społecznik Waldemar Domański. W swoim wpisie na Facebooku wylicza sześć niezbędnych kompetencji zawodowych polityka. Myślicie, że któryś je spełnia?

– W 2012 roku Anglicy opracowali i opisali zestaw kompetencji niezbędnych do tego, by polityk mógł być dopuszczony do pracy na rzecz kraju – pisze Domański.

– Oto sześć niezbędnych kompetencji zawodowych polityka:

  1. Kompetencje związane z komunikacją międzyludzką – umiejętność jasnego formułowania myśli w mowie i piśmie, umiejętność przemawiania i wystąpień publicznych, umiejętność skupiania uwagi różnych grup odbiorców, w różnych kontekstach medialnych.
  2. Wysoka inteligencja poznawcza – zdolność do kojarzenia faktów, umiejętność szybkiego uczenia się, umiejętność ustanawiania priorytetów i przekładania idei na zadania i cele.
  3. Wysoka inteligencja emocjonalna – wykazywanie się autentyczną empatią, tolerancją, szacunkiem i zrozumieniem różnic między ludźmi. Wzbudzanie zaufania i przystępność emocjonalna.
  4. Zdolność do inspirowania, motywowania i zarządzania.
  5. Tzw. emotional resilience – stabilność emocjonalna i psychologiczna, odporność na stres, presję, krytykę i gwałtownie zmieniające się warunki pracy.
  6. Lojalność wobec partii, współpracowników, kolegów. Niezmienność przekonań politycznych. Zdolność do trwałego pozostawania w obrębie raz wybranej opcji politycznej.

Kiedy w głowie jest ład to w ustach… porządek dzięki temu na placach i ulicach… spokój. (Waldemar Domański)

Kierowca musi mieć prawo jazdy

Lekarz – dyplom

Ksiądz – święcenia

Polityk – ???

– kończy krakowianin. Cały wpis możecie przeczytać tutaj:

KILKA SŁÓW O POLITYCE…W 2003 roku brytyjska Electoral Commision postulowała pełną jawność, jasność i publiczne…

Posted by Waldemar Domański on Wednesday, April 19, 2017

(źródło: Facebook)

Zdjęcie tytułowe: Foter

Krakowski Cedzak

Powyższym wpisem inaugurujemy nasz nowy cykl – „Krakowski cedzak”, w którym będziemy podglądać życie w social mediach. Inspiracją do rozpoczęcia tegoż cyklu był – a jakże – Waldemar Domański, do którego zadzwoniliśmy pełni uznania po tym, jak przeczytaliśmy powyższe dzieło.

– Czasem mnie tak szarpnie wewnętrznie i opublikuje cudzy lub popełnię własny tekst, który wydaje się być ważny – mówi nam społecznik, lider Pogromców Bazgrołów, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i autor niezliczonych inicjatyw. – Skoro już mnie namierzyliście, to podzielę się z wami pewnym pomysłem – rzucił. No i się zaczęło. – Od dawna chodziło mi po głowie, aby ktoś wybierał, czyli po prosu cedził, wpisy znanych i mniej znanych krakowian , popełniane na portalach społecznościowych. Chodzi o to, aby kto spoglądał przez ramię na klawiaturę i monitor krakowian, którzy na co dzień chowają się za garniturami, żabotami, segregatorami, czy stertą papierów. A ponieważ szybko myślę, to proponuję nazwę „Krakowski Cedzak”, bo – jak wiadomo – cedzak służy do odławiania wartościowych treści z potoku „wypowiedzi” – argumentuje Domański.

– Wiele osób prezentuje na swoich profilach nie tylko zdjęcia kotków, piesków i co aktualnie jedzą, ale także porusza ważne i ciekawe tematy. Sam z przyjemnością czytuję wpisy między innymi Edwarda Nowaka. Lubię też obserwować pełną sporów, ale kulturalną polemikę na tematy polityczne Stanisława Malika z Markiem Kublą – dodaje pomysłodawca „Krakowskiego Cedzaka”.

Z jego profilu na Facebooku znaleźliśmy kilka innych wartościowych, a przede wszystkim oryginalnych wpisów. Jeden z nich to wpis, a w zasadzie żart z radnego Łukasza Wantucha, który szukał asystenta. Wiele osób twierdziło wtedy, że mogą być przeszkody prawne, bo Wantuch musiały takiemu człowiekowi płacić. – Podpowiedziałem więc radnemu, że w danym Krakowie była taka funkcja, jak dependent pryncypała – żartuje Domański. A oto jest wpis:

‪DEPENDENT PRYNCYPAŁA … Perskim Okiem‬‪…‬‪W ostatnim czasie pojawiło się na Facebooku ogłoszenie radnego z Krakowa…

Posted by Waldemar Domański on Monday, March 20, 2017

Jeśli i Wy, Drodzy Czytelnicy, chcielibyście się podzielić wpisami własnymi lub innych, przesyłajcie je do nas. Niezależnie od tego, czujne oko naszych redaktorów będzie namierzać najciekawsze opinie. Do zobaczenia na KRKnews.pl.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie