Krakowski rajdowiec i biznesmen oskarżony o kierowanie grupą przestępczą

Leszek K., były rajdowiec i mistrz Polski, został oskarżony o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Chodzi o lata 2014-2017.

K. miał miał oszukać Skarb Państwa sprzedając samochody, których wartość była obniżana o podatek VAT i akcyzę. Wśród zarzutów są m.in: kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa podatkowe, przestępstwa przeciwko mieniu, fałszowanie dokumentów, utrudnianie postępowania.

Na czym miały polegać oszustwa?

– Pojazdy nabywane za granicą lub na terenie autoryzowanych salonów samochodowych w Polsce, trafiały na rynek w kraju, przy wykorzystaniu przepisów, pozwalających obniżyć ich faktyczną wartość o podatek VAT oraz o należności akcyzowe. Temu celowi służyły fikcyjne, nieprowadzące faktycznej działalności podmioty gospodarcze, zarejestrowane zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, które nie dokumentowały w sposób rzetelny prowadzonych transakcji zakupu i dalszej sprzedaży, będąc wystawcami 'pustych’ faktur VAT – przekazała Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

– Potwierdzono, że podmioty te pełniły rolę jedynie pozornych nabywców pojazdów, które finalnie, na podstawie sporządzonych przez nie faktur VAT, trafiały do salonu Leszka K. lub do spółki przez niego kontrolowanej, która pełniła rolę tzw. 'bufora'” – dodaje prokuratura.

Skala procederu była duża, bo według śledczych K. w taki sposób wyłudził prawie siedem milionów złotych i próbował wyłudzić kolejne cztery.

– Oskarżonym zarzucono ponadto popełnienie przestępstwa 'prania brudnych pieniędzy’ przy wykorzystaniu rachunków bankowych fikcyjnych podmiotów gospodarczych, na które  realizowane były płatności pod pretekstem realizowania należności za niedokumentujących faktycznych zdarzeń gospodarczych faktur, a także przestępstwa powszechnych związanych z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach funkcjonujących w obrocie gospodarczym. Leszek K. pozostaje także pod zarzutem popełnienia oszustw na szkodę banków oraz przestępstwa przywłaszczenia powierzonego mienia w postaci samochodu marki lamborghini huracan o wartości 650 000 zł – podaje prokuratura.

Leszek K. to były rajdowiec. W 2002, 2004, 2005 i w 2006 roku zdobył tytuł mistrza Polski.

Jan Krol

Kolejne drzewa do wycięcia pod budowę Tramwaju do Mistrzejowic

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie