Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich poinformowało, że złożyło wniosek o wpisanie krakowskich dorożek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek został złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Dorożki, od lat będące nieodłącznym elementem krajobrazu Krakowa, stanowią ważny symbol kultury i tradycji miasta. Wierzymy, że wpisanie ich na tę prestiżową listę pozwoli na jeszcze lepszą ochronę i zachowanie tego unikalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – czytamy we wniosku Stowarzyszenia.
Debata na temat przyszłości krakowskich dorożek konnych co jakiś czas wraca do publicznej dyskusji, szczególnie w kontekście ich obecności na Rynku Głównym. Przeciwne ich obecności w przestrzeni miejskiej jest Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt.
– Wnosimy o wprowadzenie w Krakowie zakazu podobnego do tych, jakie właśnie ze względu na dobro koni i bezpieczeństwo ludzi już obowiązują m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie czy Barcelonie i wielu innych miastach świata. – twierdzi KSOZ.
Stowarzyszenie już od 7 lat domaga się wprowadzenia w Krakowie zakazu ruchu dorożek konnych podobnego do tych, jakie już wprowadzono w Londynie, Paryżu, Rzymie czy Barcelonie i wielu innych miastach świata.
– Wykorzystywanie koni w celach rozrywkowych w centrum wielkiego miasta w XXI wieku jest niegodziwe etycznie, całkowicie sprzeczne z jakimkolwiek dobrostanem tych zwierząt sprowadzonych do roli przedmiotów, ale i sprzeczne z racjonalnością oraz wymogami współczesności. Wreszcie nie ma ono nic wspólnego z prawdziwą kulturą – stwierdziła Agnieszka Wypych, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.
Będzie zakaz dla dorożek w Krakowie? Obrońcy zwierząt chcą referendum
Wpisanie krakowskich dorożek na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego mogłoby znacząco wpłynąć na ochronę i zachowanie tej tradycji, dołączając je do grona takich symboli krakowskiej kultury, jak Pochód Lajkonika czy szopkarstwo krakowskie.