Krew potrzebna od zaraz! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o pomoc!

Krwiodawcy / fot. Pixabay

W związku z epidemią koronawirusa ludzie przestali oddawać krew, której zapasy się kończą. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi wszystkich Honorowych Dawców i ludzi dobrej woli o pomoc. Pobranie krwi z badaniem lekarskim trwa tylko 40 minut. Wystarczy wziąć dowód osobisty i zjeść rano śniadanie. 

Jednak są ważne zasady bezpieczeństwa. Przed wejściem do pomieszczenia rejestracji utworzyliśmy stanowisko do wstępnej kwalifikacji, która teraz jest obowiązkowa. Osoby, które odbyły podróż do USA, Niemczech, Francji, Włoch, Japonii, Chin, Korei Południowej i Iranu oraz innych krajów przez 14 dni nie mogą być krwiodawcami! Ponadto kandydaci, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną CoV-2 powinni przez 14 dni pozostawać w izolacji i nie oddawać krwi i jej składników. Po zachorowaniu na COVID-19 także nie można oddawać krwi i jej składników przez 14 dni od wyzdrowienia i wykluczenia zakażenia w badaniu laboratoryjnym.

Dawcy, którzy po oddaniu krwi w ciągu 14 dni zachorują na COVID-19 i zakażenie zostanie potwierdzone testami laboratoryjnymi proszeni są o zgłaszanie zachorowania w RCKiK w Krakowie do Gabinetu lekarskiego Działu Dawców tel. 122618816. 

Mierzenie temperatury i dezynfekcja rąk

Po wejściu do budynku, krwiodawcy proszeni są o niezwłoczne zdezynfekowanie rąk, przy użyciu płynu z pojemnika, znajdującego się przy ścianie. Można także umyć ręce w toalecie. Każdy kandydat będzie miał zmierzoną temperaturę za pomocą termometru bezdotykowego. Obecnie do centrów nie są wpuszczane osoby towarzyszące. 

Każdego dnia pracownicy centrów mają mierzoną temperaturę, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom oraz pozostałym pracownikom. 

Zobacz także