Królik w szynce – oryginalny przepis na Wielkanoc

Coś nowego na wielkanocny stół? Hm… a co powiecie na królicze skoki?

Takie właśnie danie proponuje Przemysław Bilski, szef kuchni Restauracji Pod Nosem, mieszczącej się przy ul. Kanoniczej 22. Królik, choć dziś mało popularny, to prawdziwy symbol dawnej kuchni polskiej. Przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal przy każdym gospodarstwie hodowano kilka królików na specjalne okazje. Takie, jak wielkanocny obiad. W propozycji Przemysława Bilskiego mięso królicze zapiekamy w szynce dojrzewającej (np. parmeńskiej), podając z polentą i wiosenną botwinką.

Skoki z królika w szynce parmeńskiej z polentą i botwinką (2 osoby)
Składniki:
skoki z królika – 2 szt.
szynka parmeńska krojona w plastry – 60 g
kasza kukurydziana – 80 g
mleko – 160 ml
śmietana 30% – 60 g
pęczek botwinki
tłuszcz gęsi – 500 g
sól, pieprz

Przygotowanie
Ugotować kaszę kukurydzianą w mleku, by powstała polenta. Skoki przyprawić solą i pieprzem i owinąć plasterkami szynki. Całość polać roztopionym tłuszczem gęsim i piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 85 stopni przez 3 godziny.
Botwinkę obrać, dokładnie umyć i pokroić w niewielką kostkę. Ugotować do miękkości.
Na talerzu ułożyć porcję polenty, a na niej – zapieczonego w szynce królika. Talerz ozdobić botwinką oraz sezonowymi listkami (np. szczawik zajęczy) i kwiatami jadalnymi.
Smacznego!

Królik w szynce (fot. restauracja Pod Nosem)

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie