Krótsze terminy operacji zaćmy. Jest też nadzieja na skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych

Jeszcze w ubiegłym roku na operację zaćmy w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie czekało 9 tys. osób. Dziś kolejka jest o połowę krótsza. To efekt znaczącego w ostatnich latach zwiększenia finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie okulistyki przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Czas oczekiwania na operację zaćmy jeszcze niedawno wynosił 2 lata i 6 miesięcy, dziś jest to 11miesięcy, a na zabieg w trybie pilnym czeka się tylko 6 miesięcy – wylicza Marta Malec z Zarządu Województwa Małopolskiego, odpowiedzialna za szpitale podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. – To dobra wiadomość dla pacjentów – podkreśla.

Podobny optymizm bije ze statystyk dotyczących innych świadczeń w zakresie okulistyki. To efekt wzrostu wydatków NFZ na ten cel. – Od kilku lat priorytetowo traktujemy operacje zaćmy -mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor małopolskiego oddziału NFZ. W 2016 roku w Małopolsce na operacje zaćmy przeznaczono 38 mln zł, w ubiegłym roku było to już 60 mln zł.

Tak dobrych wiadomości na razie nie ma dla pacjentów z innym schorzeniami. W innych dziedzinach medycyny tak znaczącego wzrostu finansowania nie było. Ale NFZ daje nadzieję na skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych – jak informuje dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińska w ciągu miesiąca powinny być gotowe rozporządzenia, dzięki którym oczekiwanie na pierwszą wizytę u specjalisty nie będzie tak długie jak obecnie.

GS

 

Najnowsze

Co w Krakowie