Znany ksiądz dostał urlop od obowiązków duszpasterskich

Wśród kilkudziesięciu decyzji abpa Marka Jędraszewskiego dotyczących zmian personalnych w parafiach Archidiecezji Krakowskiej jest kilku o urlopach od obowiązków duszpasterskich. Taki urlop dostał znany ksiądz Jacek Stryczek. Kuria metropolitalna nie podaje powodów takiej decyzji abpa Jędraszewskiego w stosunku do byłego szefa Stowarzyszenia Wiosna.

Ksiądz Jacek Stryczek przez 18 lat kierował Stowarzyszeniem Wiosna, organizującym akcję Szlachetna Paczka. W 2018 roku, po publikacji Onetu, wybuchła afera dotycząca prześladowań i mobbingu, czego miał się dopuszczać ksiądz wobec pracowników stowarzyszenia. Jacek Stryczek przestał kierować Wiosną. Sprawą zajęła się prokuratura, która do tej pory nie zakończyła śledztwa.

Ksiądz Jacek Stryczek ma 59 lat. Ukończył wibroakustykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a dopiero później podjął studia na Papieskiej Akademii Teologicznej. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1993. Od 1995 był duszpasterzem akademickim, m.in. przy Kolegiacie św. Anny oraz w Collegium Medicum UJ. W latach 1999–2007 był wikariuszem w parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Obecnie jest rezydentem w parafii św. Józefa w Krakowie. Od 2007 jest Duszpasterzem Ludzi Biznesu i Duszpasterzem Wolontariatu w Małopolsce. Specjalizuje się w tematyce PR Kościoła oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. W mediach znany z oryginalnych pomysłów ewangelizacyjnych, np. postawienia konfesjonału przed Galerią Krakowską albo zgłoszenia swojej kandydatury na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2015 roku wystosował ironiczną odezwę do polskich przedsiębiorców, którą wygłaszał podczas manifestacji przed Urzędem Skarbowym przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

Ksiądz Jacek Stryczek (fot. Wikipedia)

Najbardziej znany był jednak dzięki Szlachetnej Paczce, akcji charytatywnej, dzięki której przed świętami do najbardziej potrzebujących trafiają paczki przygotowane przez darczyńców. 20 września 2018 w reportażu Janusza Schwertnera, dziennikarza portalu Onet.pl, ksiądz Jacek Stryczek został oskarżony przez 21 byłych i obecnych pracowników Stowarzyszenia Wiosna o stosowanie mobbingu. Rozmówcy opisali m.in., jak duchowny miał wypytywać podwładnych o życie prywatne i wykorzystywać potem te informacje, krzyczeć i grozić im, niestosownie komentować wygląd kobiet oraz nie chcieć zatrudniać osób jego zdaniem za grubych. Ksiądz Stryczek zaprzeczył oskarżeniom, ale sam złożył rezygnację z funkcji prezesa Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę. Od tego czasu bardzo aktywny wcześniej w mediach ksiądz odsunął się w cień. Szlachetna Paczka nadal działa, choć już pod innym kierownictwem Stowarzyszenia Wiosna.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie