Ksiądz Rapacz z Krakowa wyniesiony na ołtarze jako męczennika czasów komunizmu (ZDJĘCIA)

Kościół katolicki wyniósł ks. Michała Rapacza na ołtarze jako męczennika czasów komunizmu. Mszy z obrzędem beatyfikacji w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przewodniczył prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Liturgia sprawowana była w języku łacińskim, z niektórymi elementami w języku polskim.

W czasie uroczystości odsłonięto obraz z podobizną nowego błogosławionego. Namalowała go Honorata Wojczyńska, specjalizująca się w sztuce sakralnej absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obraz olejny na płótnie powstał na podstawie zdjęć ks. Rapacza.

Akt beatyfikacji nastąpił na początku mszy. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił się do kard. Semeraro z prośbą o beatyfikację. Biografię męczennika odczytał postulator procesu ks. prałat Paweł Ptasznik, a kard. Semeraro odczytał list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza ks. Michała Rapacza błogosławionym.

Do kościoła podczas uroczystości wniesiony został także relikwiarz ze szczątkami męczennika. W procesji uczestniczyli przedstawiciele mieszkańców Płok oraz krewni księdza z Tenczyna. Srebrne naczynie powstało w Rzymie. Relikwiarz ma kształt krzyża oplecionego gałązkami oliwnymi, co symbolizuje męczeństwo, ale też, dzięki motywowi roślinnemu, nawiązuje do miejsca, lasu, gdzie zginął duchowny.

Doczesne szczątki nowego błogosławionego, pozyskane z ekshumacji przeprowadzonej w kwietniu przez Instytut Pamięci Narodowej, umieszczone są w centralnej części relikwiarza. Pozostałe szczątki znajdują się w sarkofagu ustawionym przy bocznym ołtarzu w kościele w Płokach. Więcej o księdzu Rapaaczu pisaliśmy TUTAJ. 

Podczas uroczystości zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik odczytał list od Andrzeja Dudy. „Tragiczny los, jaki go spotkał budzi głęboki smutek, ale jego posługa, posługa kapłańska i całe niespełna 42-letnie życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha” – napisał o nowym błogosławionym prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, ks. Michał Rapacz „walczył o godność ludzką” i „stanowi wzór odwagi, głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań”.

fot. Archidiecezja Krakowska 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie