Kto stanie na czele list wyborczych do Sejmu w Krakowie [analiza]

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że opozycja nie stworzy jednej listy kandydatów w wyborach do Sejmu. Koalicja Obywatelska zapowiada stworzenie własnych list wyborczych. Wszystko wskazuje na to, że Polskie Stronnictwo Ludowe pójdzie do wyborów razem z Polską 2050. Także Lewica najprawdopodobniej będzie mieć własny komitet. Czas więc na układania list wyborczych i typowanie ich liderów.

Koalicja Obywatelska
Obecnie jako faworyta na lidera listy Koalicji Obywatelskiej w Krakowie trzeba wskazać posła Aleksandra Miszalskiego, szefa Platformy Obywatelskiej w Małopolsce. Ale historia poprzednich wyborów pokazuje, że władze centralne PO ucierały nosa lokalnym liderom i wstawiały na pierwsze miejsce krakowskiej zupełnie inna osobę. Cztery lata temu był to Paweł Kowal, który dziś raczej na jedynkę liczyć nie może. Osiem lat temu Kraków dostał w prezencie Rafała Trzaskowskiego. Czy tym razem jednak lokalny lider PO dostanie pierwsze miejsce? Czas pokaże. Na razie nie widać dla niego wyrazistego konkurenta.

Polska 2050 – PSL
Na jedynkę wspólnej listy ugrupowań Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka Kamysza chrapkę mają dwie osoby – przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz i poseł Ireneusz Raś. Który z nich zostanie liderem takiej listy? Można by wybrać kryterium, że przedstawiciel silniejszej partii, a więc Rafał Komarewicz. Z drugiej strony Ireneusz Raś już wiele razy pokazał, że ma grono swoich wyborców, a Rafał Komarewicz cztery lata temu startując do Senatu poniósł klęskę. Na pewno jedyna na liście Polski 2050 i PSL gwarantuje mandat poselski, ale zapewne oba ugrupowania liczą na więcej niż tylko jednego posła z Krakowa.

Lewica
Cztery lata temu krakowską listę Lewicy otwierał Maciej Gdula, za nim była Daria Gosek-Popiołek. Oboje weszli do Sejmu. Przez ostatnie lata bardziej widoczna w Krakowie była posłanka Gosek-Popiołek, co może wskazywać, że tym razem to ona będzie otwierać wykaz kandydatów lewicy na posłów.

Prawo i Sprawiedliwość
W przypadku partii rządzącej faworytka na liderkę listy jest jedna – posłanka Małgorzata Wassermann. Dużo ciekawsze jest to, kto znajdzie się za nią. Już pod koniec ubiegłego roku pojawiły się spekulacje, że PiS szuka okręgu dla Ryszarda Terleckiego. Trzeba przyznać, że może mieć mocną konkurencję na krakowskiej liście, a biorąc pod uwagę, że pod Wawelem PiS może mieć mniej posłów niż do tej pory, takie spekulacje wydają się uzasadnione. To przecież na krakowskiej liście musi się znaleźć minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, aspiracje zgłosi też zapewne wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wielu wyborców PiS widziałoby na krakowskiej liście małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak. A ogromna aktywność wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Michała Drewnickiego wskazuje, że i on może mieć poselskie aspiracje i liczyć na dobry wynik. Do tego na liście trzeba będzie znaleźć miejsca dla posłanki Agnieszki Ścigaj, która cztery lata temu dała pierwszy po wielu latach przerwy mandat poselski PSL w Krakowie.

Nowa Nadzieja
Lider listy tego ugrupowania może być tylko jeden. To poseł Konrad Berkowicz, który wygrał prawybory w Krakowie. A to ich zwycięzca ma być liderem listy wyborczej do Sejmu.

(GEG)

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie