Kto w Krakowie przechodzi do Szymona Hołowni?

W poniedziałek, 21 grudnia Szymon Hołownia ogłosi, kto w Krakowie przechodzi pod jego skrzydła i do Ruchu Polska 2050. Ma to być „samorządowiec z Krakowa”. Giełda nazwisk ruszyła.

„Szymon Hołownia w Krakowie – Polska 2050 buduje swoje polityczne struktury. W konferencji prasowej weźmie również udział samorządowiec z Krakowa, który oficjalnie dołącza do naszego Ruchu” – to fragment zaproszenia rozesłanego do krakowskich dziennikarzy. I rozpoczęły się poszukiwania tego, kto przejdzie pod skrzydła Szymona Hołowni.

Sam zainteresowany milczy – nikt nie pochwalił się, że to on zostanie liderem Ruchu Polska 2050 w Krakowie. Przecieków nie ma, przynajmniej na razie. Dlatego typowanie tej osoby to jak na razie strzelanie na oślep, bo praktycznie każdy „samorządowiec z Krakowa” mógłby zacząć współpracę z Szymonem Hołownią. A samorządowiec to prezydent, radny miasta lub sejmiku, ale też radny dzielnicowy. Albo urzędnik samorządowy lub były urzędnik samorządowy.

Rafał Komarewicz, a może Łukasz Gibała…

Czyli… każdy. Pamiętajmy też, że Hołownia przeciągnął na swoją stronę zarówno ludzi z lewicy, jak i z PiS. Choć oczywiście najczęściej w typowaniu lidera padają nazwiska z obozu Koalicji Obywatelskiej. Ale może się okazać, że to ktoś spoza środowisk politycznych. Dlatego bardzo często padają np. nazwiska krakowskich radnych – Rafała Komarewicza, szefa klubu Przyjazny Kraków i Łukasza Gibały, lidera Krakowa dla Mieszkańców.

Dla obu członkostwo w Ruchu Polska 2050 nie wiązałoby się ze zdradą dotychczasowego środowiska. Dla Łukasza Gibały, który już z niejednego pieca politycznego jadł chleb, byłoby to ogromne wzmocnienie jego pozycji w Krakowie i ewentualnej walce o prezydenturę w następnych wyborach samorządowych. A Rafał Komarewicz mógłby za 3 lata być liderem listy Ruchu Polska 2020 w wyborach do Sejmu (z pewnym mandatem) albo kandydować do Senatu z poparciem Hołowni (i w ten sposób zagrać na nosie Koalicji Obywatelskiej, która nie chciała go wystawić ostatnio). I dawałoby mu też możliwość startu w wyborach na prezydenta Krakowa.

Ewentualny wybór między Komarewiczem a Gibałą ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości Ruchu Polska 2050 w Krakowie. Pierwszy z nich miałby szansę przyciągać ludzi z obozu prezydenckiego i Koalicji Obywatelskiej. Drugi jest w kontrze do prezydenta i KO, więc od razu część dużego środowiska byłaby odtrącona. A Hołowni chyba chodzi o uzyskanie jak największego zasięgu.

Ale trzymając się tej nazwijmy to apolitycznej grupy równie dobrze liderem Ruchu Polska 2050 mógłby zostać… prezydent Jacek Majchrowski. Teoretycznie…

Nie Andrzej Hawranek

Gdyby jednak to był ktoś z Koalicji Obywatelskiej, to trzeba by szukać kogoś, kto krytykuje obecne władze partii albo przynajmniej odnosi się do nich sceptycznie. Albo nie pełni już ważnych funkcji. To może być jakiś były marszałek, choćby Jacek Krupa, a nawet Marek Sowa, choć on akurat samorządowcem był, a teraz jest posłem (i do tego nie z Krakowa). Ale gdyby to miał być poseł, to także Ireneusz Raś wchodzi w grę. Choć oczywiście bardzo znany samorządowiec w Krakowie to Kazimierz Barczyk.

Jeszcze o kobietach. Na giełdzie nazwisk pojawiła się m.in. Alicja Szczepańska, do tego działaczka społeczna oraz Agnieszka Ścigaj, posłanka. Obie panie akurat opuściły swoje dotychczasowe środowiska… A jeszcze jest Marta Patena, przecież też samorządowiec.

Można by tak wymieniać kolejne nazwiska i pokazywać, że pasują przecież do poglądów głoszonych przez Szymona Hołownię. Trzeba by wtedy wymienić wszystkich radnych miasta z Koalicji Obywatelskiej, no może poza szefem tego klubu w Radzie Miasta Andrzejem Hawrankiem. I pewnie przewodniczącym rady Dominikiem Jaśkowcem, którego po czymś takim od razu odwołano by ze stanowiska. Idąc tym tropem – będzie to osoba, która dziś nie pełni ważnej funkcji, którą po przejściu do Szymona Hołowni mogłaby stracić.

Kraków wstrzymał oddech, ale z innego powodu

Oczywiście emocjonują się tym politycy i dziennikarze. Kraków nie wstrzymał oddechu na weekend w oczekiwaniu na przyjazd Szymona Hołowni do Krakowa. Przepraszam – wstrzymał oddech, ale ze względu na kiepskie powietrze…

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Najnowsze

Co w Krakowie