Kto zaprojektuje i wybuduje drogę ekspresową S7 od Miechowa do Szczepanowic

Aż 12 ofert wpłynęło na przetarg na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 od Miechowa Szczepanowic. To najbardziej opóźniony i najkrótszy fragment ekspresówki na północ od Krakowa. Najtańsza z ofert zakłada, że inwestycję uda się przygotować i zrealizować w trzy lata za nieco ponad 162 mln złotych.

– Oferty przetarg na projekt i budowę odcinka S7 węzeł Miechów (bez węzła) – węzeł Szczepanowice (bez węzła) złożyło 12 wykonawców. Zostały otwarte 28 lipca 2020 r. Są spore różnice pomiędzy wykazanymi kosztami. W najtańszej ofercie realizacja zadania została wyceniona na 162 440 189,84 zł, a najdroższej na 286 715 894,28 zł. Rozpoczyna się sprawdzanie złożonych dokumentów – informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Najtańszą ofertę złożyło Konsorcjum: FABE POLSKA SP. Z O.O. (lider) i „SP” SINE MIDAS STROY” SP. Z O.O. (Partner) działający przez swój oddział w Polsce. Za wykonanie projektu i budowę S7 Miechów – Szczepanowice zaproponowało 162,44 mln złotych. Drugą w kolejności ofertą – 172 mln złotych – ma konsorcjum: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina (lider) i DUNA ASZFALT Út-és Mélyépitõ Kft. z Węgier (partner). Cenę poniżej 180 mln zł zawierają jeszcze dwie oferty.

Zakres prac

· Zaprojektowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej, drogi S7 o długości ok. 5,33 km od węzła Miechów (bez węzła) do węzła Szczepanowice (bez węzła) wraz z obiektami inżynierskimi, towarzyszącą infrastrukturą i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu,
· Uzyskanie w imieniu i na rzecz zamawiającego wymaganych prawem opinii, uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji.
· Wybudowanie drogi ekspresowej wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą.
 
– Wybudowana zostanie droga ekspresowa o długości ok. 5,33 km, przebudowane istniejące drogi  kolidujące z S7, z uwzględnieniem zmian w ich przebiegu. Powstanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz przejazdy i wjazdy awaryjne na S7. W ciągu drogi ekspresowej powstanie pięć wiaduktów, w tym jeden z nich będzie pełnił również funkcję przejścia dla zwierząt – przypomina Iwona Mikrut.

S7 od Krakowa na północ

Odcinek S7 Miechów- Szczepanowice jest częścią 55,6 kilometrowej trasy S7, która została podzielona na krótsze odcinki realizacyjne:
· Moczydło – Miechów, dł. 18,7 km
· Miechów – Szczepanowice, dł. 5,3 km
· Szczepanowice – Widoma, dł. 13,1 km
· Widoma – Kraków (z włączeniem do węzła Kraków Nowa Huta), dł. 18,3 km

Grafika – Małopolski Urząd Wojewódzki

Odcinek koło Miechowa jest najbardziej opóźniony, bo niezadowolonym z przebiegu ekspresówki w tym miejscu udało się skutecznie zaskarżyć i unieważnić decyzję środowiskową określającą lokalizację drogi S7

Jak idzie budowa?

16 kwietnia 2020 r. podpisana została umowa na kontynuację projektowania i budowę  drogi ekspresowej S7 od granicy woj. świętokrzyskiego (Moczydło) do węzła Miechów, o długości 18,7 km. 27 lipca 2020 r. rozpoczęła się budowa. W pierwszej kolejności wyburzone zostaną budynki, które już zostały wykupione i opuszczone przez dawnych mieszkańców. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 r.

Na ponad 13-kilometrowym odcinku S7 Szczepanowice – Widoma roboty rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. Zaawansowanie prac na tym odcinku S7 wynosi obecnie 60% w zakresie robót mostowych i ponad 50% w ramach robót drogowych. W 70 % wykonane są wykopy, w 60% nasyp drogowy. Na trasie głównej roboty bitumiczne zrealizowane są w ok. 20%. W obrębie budowanego węzła Szczepanowice powstaje budynek Obwodu Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Jak buduje się droga ekspresowa S7 Widoma - Szczepanowice

Zdjęcie 1 z 23

20 lipca 2020 r. Wojewoda Małopolski przekazał GDDKiA zezwolenie na realizację 18,3 km odcinka S7 od węzła Widoma z włączeniem do istniejącego węzła Kraków Nowa Huta. Odcinek ten w granicach miasta Krakowa będzie miał dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej. Powstanie też cztery węzły, w tym węzeł Mistrzejowice, do którego włączona zostanie S52 Północna Obwodnica Krakowa. 27 lipca 2020 r. przekazaliśmy wykonawcy plac budowy.

W 2,5 godziny do Warszawy

– Po ukończeniu budowy S7 w województwie małopolskim kierowcy będą mogli w komfortowych warunkach przemieszczać się pomiędzy dawną stolicą Polski Krakowem i obecną Warszawą. Poprawi się bezpieczeństwo, komfort jazdy i skróci czas przejazdu do niewiele ponad 2,5 godziny. Jest to bardzo istotne także dla ruchu międzynarodowego, ponieważ ta droga ekspresowa jest częścią międzynarodowego ciągu E-77,  przebiegającego od Gdańska przez Warszawę do granicy państwa ze Słowacją w miejscowości Chyżne – podkreśla Iwona Mikrut.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie