Kup sobie replikę dzwonu Zygmunt i wesprzyj WOŚP

Replika dzwonu Zygmunt to jeden z wielu przedmiotów, które licytowane są na aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Okazałą kopię jednego z symboli Krakowa przekazali na rzecz 30. Finału WOŚP prezydent miasta Jacek Majchrowski i dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój .

12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej wysokości z jarzmem i sercem, ton uderzeniowy G (sol), słyszalność do 30 km, siła 12 dzwonników potrzebna do wydania dźwięku – taki jest dzwon Zygmunt, który w lipcu ubiegłego roku obchodził jubileusz 500-lecia. Jego replika została wykonana z twardego styropianu z rdzeniem drewniano-stalowym i zbrojoną tkaniną techniczną. Całość pokryta jest masami akrylowymi. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi. Dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle tylko że blisko stukrotnie lżejszy od pierwowzoru. Replika, która jest podwieszana na specjalnym, drewnianym wozie, ma ok. 2,5 m wysokości i średnicę wynoszącą 2,42 m.

Replika Dzwonu Zygmunt na Rynku Głównym

Zdjęcie 1 z 14

– Dzwon Zygmunt to wyjątkowy symbol nierozerwalnie związany z Krakowem. Ma dla naszego miasta i kraju znaczenie szczególne, dlatego tak uroczyście świętowaliśmy jego jubileusz. Przekazując na licytację tę okazałą pamiątkę, chcę jednocześnie podzielić się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i ze zwycięzcą licytacji symbolicznym „fragmentem” naszego miasta – jego dziedzictwa, kultury i społecznego zaangażowania. W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy jest miejsce na wielu „grających” i wiele „instrumentów”, ale liczę, że nasz dzwon będzie jednym z najbardziej wyjątkowych. Zachęcam do udziału w licytacji, w inicjatywach miasta przygotowanych z okazji finału i wsparcia działań WOŚP – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

‒ Nie da się ukryć, że wśród eksponatów, które mamy w muzeum, ten ogromny umieszczony na wozie dzwon stanowi wyjątkową propozycję. Podczas obchodów jubileuszu budził zaciekawienie i sporo emocji, w oryginalny sposób łącząc inżynierię i kulturę. Jestem bardzo ciekawy, gdzie znajdzie swój nowy dom. Zapraszam do udziału w licytacji – zarówno dzwonu, jak też innych, bardzo atrakcyjnych propozycji przygotowanych przez krakowskie instytucje kultury – dodaje Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Replikę dzwonu Zygmunt można licytować tutaj. Koszty odbioru i transportu pokrywa zwycięzca licytacji. Na razie wylicytowana cena nie jest zbyt wysoka – w poniedziałek (24 stycznia 2022) w południe było to nieco ponad 2 tys. złotych, ale stawka jest podbijana – w piątek, 28 stycznia wylicytowana cena to 4,1 tys. złotych.

A to inne atrakcyjne krakowskie licytacje na rzecz WOŚP….

Krakowskie licytacje na WOŚP

Zdjęcie 1 z 14

Jak na razie najwyższą cenę za krakowskie atrakcje wylicytowano za rysunek Andrzeja Mleczki zatytułowany "A to Polska właśnie”. Artysta złoży na nim własny podpis. Do poprzedniego piątku cena za obraz pokazujący nasz kraj w krzywym zwierciadle wynosiła 20 400 złotych, w sobotę przed finałem WOŚP - 30 100 złotych.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie