Kuria broni księdza, który wymaga szokującego oświadczenia przed bierzmowaniem. „Zasługuje na uznanie”

Uczniowie, którzy chcą przystąpić do bierzmowania w Ropicy Polskiej muszą wypełnić oświadczenie o… usunięciu treści z mediów społecznościowych na temat Strajku Kobiet.

O sprawie informowaliśmy w poniedziałek. Przypomnijmy, że uczniowie przystępujący do bierzmowania w parafii w Ropicy Polskiej dostali do podpisania specyficzne oświadczenie, którego brak ma skutkować odmową udzielenia sakramentu. „Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. „strajku kobiet”: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia. Usunąłem już ze swojego konta powyższe treści, bądź uczynię to w dniu …. …. Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO” – czytamy w oświadczeniu (pisownia oryginalna – dop. red.)

Brak podpisanego oświadczenia ma skutkować odmową bierzmowania.

Teraz w sprawie zabrała głos diecezja rzeszowska, pod którą podlega parafia w Ropicy Polskiej. „Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie” – poinformował w oświadczeniu ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie