„KWADRAT 2.0” to projekt, którego realizacja doprowadzi do powstania w Czyżynach nowego centrum kultury Politechniki Krakowskiej. Kompletną dokumentację projektową dla tej inwestycji opracuje krakowska pracownia SAO Architecture i zrobi to za darmo. Przedstawiciele Politechniki Krakowskiej i SAO Architecture podpisali umowę darowizny o wartości 1,35 mln złotych.
Nowe centrum kultury to odpowiedź na potrzeby studentów Politechniki Krakowskiej i mieszkańców Czyżyn. Służący im tu od lat 90. kultowy klub studencki „KWADRAT” mieści się w budynku dawnej stołówki studenckiej, który nie odpowiada już standardom nowoczesnego, wielofunkcyjnego ośrodka kultury. – Dlatego planujemy nową siedzibę dla „KWADRATU 2.0”, dobrze wpisaną w zieloną koncepcję rozwoju całego naszego kampusu w Czyżynach. Chcemy tu stworzyć naszą „Dolinę innowacji” – światowej klasy wizytówkę uczelni technicznej i akademickiego miasta, łączącą mądrze zaaranżowaną zieleń z wysokiej jakości architekturą. „KWADRAT 2.0.” realizuje tę ideę. Będzie nie tylko ośrodkiem kultury akademickiej, ale sercem społeczno-kulturalnego życia tej części Krakowa. Stworzymy tu miejsce sąsiedzkiej integracji przez kulturę, naukę i sport – zapowiada prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki.
Nie tylko dla studentów
Kompletną dokumentację projektową dla „KWADRAT-u 2.0” opracuje SAO Architecture. Krakowska pracownia zrobi to za darmo, co czego zobowiązała się w podpisanej umowie o darowiźnie o wartości 1,35 mln złotych. SAO Architecture będzie odpowiedzialna za opracowanie koncepcji architektonicznej, przygotowanie projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego, koordynację międzybranżową, uzyskanie wymaganych uzgodnień i decyzji administracyjnych, uzyskanie pozwolenia na budowę i nieodpłatny nadzór autorski podczas realizacji inwestycji. – Hojny dar SAO Architecture dla uczelni jest wyjątkowy nie tylko z powodu bardzo dużej wartości finansowej, ale też dlatego, że za przygotowaniem dokumentacji projektowej stoją wychowankowie Politechniki, dziś architekci – podkreśla rektor PK Andrzej Szarata.
Projekt „KWADRAT 2.0” obejmuje opracowanie wielobranżowej dokumentacji dla trzykondygnacyjnego (dwie kondygnacje naziemne i jedna podziemna) budynku planowanego na terenie kampusu w Czyżynach. Obiekt poszerza formułę studenckiego klubu kultury – połączy kulturę, sztukę naukę, sport, aktywność studencką i społeczną. Będzie nowatorskim inkubatorem życia kulturalnego i sąsiedzkiego tej części Krakowa, otwartym nie tylko dla studentów i pracowników Politechniki, ale i mieszkańców miasta, szczególnie Czyżyn i Nowej Huty.
Sala koncertowa, strzelnica i schron
KWADRAT 2.0 ma być przestrzenią dla pełnej palety wydarzeń kulturalnych. Będą się tu odbywać koncerty, wystawy sztuki, spektakle teatralne, pokazy i festiwale filmowe, warsztaty i zajęcia artystyczne, lekcje tańca, warsztaty innowacji dla osób w każdym wieku (od przedszkolaka do seniora), otwarte wykłady i prelekcje, wydarzenia związane z nauką, historią, literaturą, muzyką, spotkania autorskie i kluby dyskusyjne. Główna, nowocześnie zaaranżowana i wyposażona sala koncertowa przewidywana jest na 1000-1200 osób.

Fot. materiały prasowe PK
– W budynku udostępnimy przestrzenie dla Rady i mieszkańców Dzielnicy XIV Czyżyny, a w pomieszczeniach piwnicy planujemy przestrzeń sportową ze strzelnicą, z funkcją budowli ochronnej – zapowiada Agnieszka Kostecka-Stec, kanclerz Politechniki.
Zaangażowanie w rozwój miasta
– Projektujemy budynki użyteczności publicznej i wielofunkcyjne struktury miejskie, które realnie zmieniają sposób funkcjonowania przestrzeni. Wierzymy, że architektura powinna łączyć jakość, odpowiedzialność i długoterminową wartość. „KWADRAT 2.0” to przykład projektu, w którym edukacja, sport i funkcje społeczne tworzą jedną spójną całość. Przekazując dokumentację w formie darowizny, podkreślamy nasze zaangażowanie w rozwój miasta i tak ważnej dla niego instytucji publicznej jak Politechnika Krakowska – mówi Grzegorz Skawiński, prezes SAO Architecture.

Ta krakowska pracownia wygrała ostatnio konkurs na przebudowę i modernizację Teatru Bagatela w Krakowie. Wśród ostatnich realizacji pracowni znajdują się Akademiki StudentSpace przy ul. 29 Listopada. Kolejnym projektem jest Filipa 18 – renowacja klasycznego budynku, który przez lata popadał w ruinę, połączona z nadaniem mu nowej, miejskiej funkcji. Równolegle spółka rozwija strategiczny projekt pod marką SAO Miastoprojekt – inwestycję obiektu wielofunkcyjnego typu „miasto w mieście”. To kompleks, w którym powstaje hotel marki Nobu Hospitality (Nobu), restauracje oraz rozbudowana oferta funkcji publicznych. Aż 60% powierzchni inwestycji stanowią przestrzenie kulturalne, w tym teatr, kino, galeria sztuki oraz klub jazzowy.



