Łącznica kolejowa przez park Kleparski i biurowiec High 5ive Four?

Musisz przeczytać

Wracamy do sprawy pomysły budowy łącznicy kolejowej, której powstanie forsuje PKP PLK.  Łącznica, jeśli powstanie, „przetnie na pół” jedno z krakowskich osiedli na Żabińcu. Ale nie tylko. Łącznica zagrozi istnieniu m.in. budynkom mieszkalnych przy ul. Kamiennej, zabytkowej zabudowie Dworca Towarowego przy ul. Kamiennej,  budynkowi Politechniki Krakowskiej a także  Muzeum AK, budynkom Aresztu Śledczego, Agencji Mienia Wojskowego, Bazie Logistycznej Wojska Polskiego, Wydziałowi Stomatologii UJ. Zagrożony będzie biurowiec High 5ive Four, Park Kleparski oraz okoliczna infrastruktura. 

Pomysł łącznicy kolejowej przecinającej Żabiniec pojawił się nieoczekiwanie. W 2021 roku PKP PLK zawnioskowało do Prezydenta Miasta Krakowa o uwzględnienie w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Żabiniec łącznicy kolejowej i zabezpieczenie w związku z tym gruntów pod nią. Łącznica – a raczej jej fragment nakreślony w granicach nowego projektu, miałaby przebiegać przez sam środek terenu przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową i prowadzi jak wynika z planów donikąd, bo tego jak dotąd dokładnie nie określono a poszczególnym zainteresowanym podawane są różne wersje.

Gmina Kraków początkowo wniosek odrzuciła, jednak ostatecznie uległa Urzędowi Transportu Kolejowego i wprowadziła do planu wnioskowaną rezerwę pod potencjalną łącznicę. Tak potencjalną, że samo PKP nie wie, kiedy i czy w ogóle będzie ją budować. Łącznica jest jedynie jedną z opcji analizowanych przez PKP w ramach „Wstępnego Studium Wykonalności kolejowych inwestycji infrastrukturalnych w Małopolsce”. Co ważne, PKP PLK nie ma na nią jak na razie finansowania. Nie wiadomo nawet kiedy PKP będzie decydować o możliwości uruchomienia studium wykonalności dla wybranych linii. Oznacza to, że PKP obecnie nie wie, czy w ogóle będzie chciała realizować łącznicę, ani czy jej realizacja jest w ogóle możliwa.

Tory kolejowe przez środek Aresztu Śledczego i osiedla Żabiniec? PKP ma taki plan

Sens istnienia łącznicy podważają eksperci z zakresu kolejnictwa. Wyraźnie wskazują argumenty przemawiające za tym, że pomysł nie jest możliwy do realizacji – chociażby ze względu na kilkumetrową różnicę w poziomach łączonych terenów. Krakowskie PKP PLK z obstaje jednak przy swojej wizji nierealizowalnej łącznicy na Żabińcu.

Pytań w tej sprawie jest dużo. Po naszym artykule otrzymaliśmy od zaniepokojonych mieszkańców tego obszaru dziesiątki mail z prośbą o dogłębne zainteresowanie się sprawą. Wcześniej skierowaliśmy do PKP PLK pytania z prośbą o udzieleni informacji oraz komentarz. Na prośbę czytelników pytania publikujemy poniżej:

  • Czy PKP poinformowano mieszkańców, że będzie ich czekać wywłaszczenie w związku z propozycjami planu MPZP „Żabiniec” w Krakowie ?
  • Kto jest pomysłodawcą budowy łącznicy ujętej w planu MPZP „Żabiniec” w Krakowie (koncepcja pochodzi z 2020 r.)?
  • Dokąd ma prowadzić cała łącznica, przez jakie tereny ma przebiegać docelowo? Prosimy o udostępnienie dokumentacji, z której wynika ten plan?
  • Z jakich środków ma być finansowa budowa łącznicy? Czy przewidziano rezerwę finansową w budżecie PKP na ten cel?
  • Czy PKP ma zabezpieczono rezerwę na wypłacenie odszkodowań?
  • Czy PKP bierze pod uwagę wypłatę odszkodowań?
  • PKP wyłoniło w przetargu konsorcjum projektantów do stworzenia studium wykonalności dla linii kolejowych Małopolski. Jakie są wnioski tych ekspertów odnośnie łącznicy?
  • Prosimy o udostępnienie dokumentacji przygotowanej przez ekspertów, tj. analiz, raportów, etc., za które PKP zapłaciło ze środków publicznych.
  • Czy pomimo różnicy poziomów łącznica jest możliwa do wybudowania?

Patrycja Bliska 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca