Ławeczka z figurą kardynała Franciszka Macharskiego stanęła przy kościele w Nowej Hucie

Ławeczki ze znanymi postaciami to coraz częstsze formy pomników. Ale żeby na ławeczce siedział hierarcha kościelny? Ławeczka z figurą kardynała Franciszka Macharskiego już sto przy kościele Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej w Nowej Hucie. Za kilka dni ten nietypowy pomnik zostanie poświęcony.

Parafianie uczęszczający na niedzielne msze w kościele Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej o inicjatywie ustawienia ławeczki z figurą kard. Macharskiego dowiedzieli się rok temu. Wówczas zaprezentowano gipsową makietę nietypowego pomnika. Dziś można go już zobaczyć w pełnej okazałości. Jego poświęcenie zaplanowane jest na najbliższą niedzielę, 7 sierpnia 2022 roku.

Ławeczka z figurą kardynała Franciszka Macharskiego

Zdjęcie 1 z 10

Tylko przez chwilę można się dziwić, że pomnik tak ważnej i zasłużonej dla krakowskiego kościoła postaci to ławeczka, na której siedzi kardynał. Franciszek Macharski był dość nietypowym metropolitą krakowskim, który miał świetny i bliski kontakt z wiernymi. Kiedy umierał papież Jan Paweł II, a przed słynnym oknem modliły się tłumy, ówczesny metropolita krakowski wychodził z Pałacu Biskupiego na Franciszką, wtapiał się w tłum i modlił się razem z wiernymi.

Także miejsce ustawienia ławeczki z figurą kardynała Macharskiego nie jest przypadkowe. Jako metropolita krakowski powołał parafię pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia.

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. W latach 1945–1950 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. W latach 1950–1956 pracował jako wikariusz w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach koło Bielska-Białej. W latach 1961–1962 pełnił funkcję ojca duchownego w krakowskim seminarium duchownym, w latach 1970-1978 był jego rektorem. Kiedy metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem, jego następcą w Krakowie został Franciszek Macharski. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 w bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II. Ingres do katedry na Wawelu odbył 28 stycznia 1979 roku.
W 2005, po śmierci Jana Pawła II, wraz z wiernymi czuwał pod papieskim oknem Pałacu Biskupiego w Krakowie.

Przyczynił się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Reaktywował, a następnie rozbudował archidiecezjalną Caritas. W czasie posługi biskupiej powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Wielokrotnie apelował do diecezjan o pomoc dla potrzebujących. Założył katolickie tygodniki: krakowską edycję „Gościa Niedzielnego” i „Źródło”, a także diecezjalne Radio Mariackie (następnie Radio Plus). Przyczynił się do transmitowania w każdy piątek mszy dla chorych na antenie Telewizji Kraków.

W 2002, w związku z ukończeniem 75 lat, zgodnie z przepisami, oddał się do dyspozycji papieża, jednakże Jan Paweł II zlecił mu dalsze sprawowanie urzędu arcybiskupa krakowskiego. 3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację. Do 27 sierpnia 2005 pełnił jeszcze funkcję administratora archidiecezji. Po ustąpieniu z urzędu zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie. Zmarł 2 sierpnia 2016 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie przebywał od czerwca po odniesieniu obrażeń spowodowanych upadkiem. Na kilka dni przed śmiercią (28 lipca 2016) odwiedził go w szpitalu papież Franciszek, który w tym czasie uczestniczył w odbywających się w Polsce Światowych Dniach Młodzieży. 5 sierpnia 2016 roku Franciszek Macharski został pochowany w katedrze na Wawelu, w krypcie biskupiej pod konfesją św. Stanisława.

(GS) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

Jak wybrać najlepszy materac?

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie