Legendy Wisła Kraków piszą do Polskiego Związku Piłki Nożnej

Legendy Wisły Kraków podpisały list otwarty, w którym sprzeciwiono się decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN po meczu z GKS-em Katowice. 

Podczas tego spotkania kibice odpalili pirotechnikę, za co klub został ukarany 20 tys. zł i zamknięciem części trybun. Nie zgadza się z tym jednak część środowiska wiślackiego.

Z inicjatywy Rady Seniorów TS Wisła powstał list otwarty i został on podpisany m.in. przez Arkadiusza Głowackiego, Mirosława Szymkowiaka, Adama Nawałkę, Pawła Brożka i Antoniego Szymanowskiego.

Oto pełna treść:

„Działając z inicjatywy Rady Seniorów Towarzystwa Sportowego „Wisła” Kraków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań prawnych Komisji Dyscyplinarnej PZPN dot. decyzji z dnia 1 grudnia 2023 r. o ukaraniu Klubu poprzez zamknięcie większości trybun Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie w meczu z Górnikiem Łęczna, który ma się odbyć 10 grudnia br.

Zwracamy się niniejszym z apelem o dopuszczenie do użytku trybun, na których nie miały miejsca niebezpieczne zachowania części kibiców podczas meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Wisły Kraków i GKS Katowice w dniu 25 listopada 2023 r.

Wisła Kraków to klub, który w swej 117-letniej historii wychował wielu wybitnych piłkarzy i reprezentantów kraju. Piłka nożna to nasza pasja, ale także wyuczony zawód. Wykonując go, w koszulce z Białą Gwiazdą na piersi, zawsze chcieliśmy dawać kibicom satysfakcję i powód do dumy. Dlatego wiemy, że dla większości z nich, gra klubowej drużyny to źródło radości i forma odpoczynku, a dla nas piłkarzy to istotna forma wsparcia i motywacji.

Jako zawodnicy współtworzący widowiska sportowe, przez lata rywalizujący na wielu stadionach w kraju i za granicą, uważamy, że kibice są integralną częścią sportowej rywalizacji. Piłka nożna ma być dla ludzi i poprzez szlachetną rywalizację, ma ich jednoczyć.

Czas niedawnej pandemii i nakaz rozgrywania spotkań przy pustych trybunach dobitnie pokazał, jak wiele traci sport, w tym nasza dyscyplina, gdy wykluczy się ze stadionów kibiców. Wprowadzanie zakazu jest błędem i w naszym rozumieniu drogą donikąd. Nie można karać zdecydowanej większości sympatyków, za zachowanie nielicznej grupy fanów. Sport jest dla kibiców i dzięki kibicom żyje!

Uważamy, że zamykanie trybun i aren piłkarskich nie jest najlepszym rozwiązaniem i ma znamiona stosowania odpowiedzialności zbiorowej, co w konsekwencji prowadzi do karania niewinnych osób. Od wielu lat widzimy, że podejmowane działania nie przynoszą pożądanych skutków i dziwi nas, że nadal są stosowane w takiej formie. Za niewinność nie można karać! Nie można karać niewinnych dzieci i młodzieży. Nie można karać całych rodzin. Nie można karać seniorów, których jedyną winą jest przyjście na stadion przy ulicy Reymonta. Nie można karać kibiców za utożsamianie się z klubem i działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej Klubu.

Należy mieć na uwadze, że istotna część kibiców krakowskiej Wisły, która ratując Klub nabyła jego akcje, stała się współwłaścicielami Klubu, co jest ewenementem w historii polskiej piłki nożnej i zasługuje na szacunek! Pozostała większość kibiców, poprzez zakup jednorazowych wejściówek cały czas wspiera Klub w jego trudnej sytuacji finansowej.

Tym samym uważamy, że kibice nie mogą być podwójnie ukarani, raz poprzez zakaz uczestniczenia w meczu swojej drużyny, dwa poprzez brak możliwości finansowego wsparcia, wyrażanego w formie zakupionych biletów. Ponadto, ukarani zostaną też obecni zawodnicy I drużyny, którzy pozbawieni będą wsparcia swoich sympatyków.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że popieramy racjonalne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie imprez sportowych w całym kraju i nie popieramy działań naruszających bezpieczeństwo uczestników imprez masowych.”

Najnowsze

Co w Krakowie