Liczny marsz klas mundurowych. Skromny, ale głośny kontrmarsz [zdjęcia]

Około 2 tys. uczniów wzięło udział w marszu klas mundurowych, który z inicjatywy małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak w czwartek, 28 kwietnia 2022 roku, przeszedł ulicami Krakowa. Towarzyszył mu skromny kontrmarsz „Stop Indoktrynacji! Barbaro, opamiętaj się”. To była zaledwie kilkanaście osób, które szły z transparentami szły przy czele defilady i głośno krzyczały przez megafon.

Marsz klas mundurowych

Zdjęcie 1 z 70

Zanim uczniowie ubrani w mundury wyszli na ulice Krakowa, uczestniczyli we mszy świętej odprawianej w Katedrze Wawelskiej. Potem defilada przeszła ulicą Grodzą na Rynek Główny, następnie Szewską i Podwale oraz Piłsudskiego. Marsz przeciął Aleje Trzech Wieszczów i al. 3 Maja doszedł do Parku Jordana, gdzie uroczyście zakończono defiladę. Marsz klas mundurowych eskortowany był prze policję. Na niektórych ulicach na czas przejścia defilady został wstrzymany ruch, dotyczyło to m.in. Alei Trzech Wieszczów, na który stworzył się gigantyczny korek.

W niektórych miejscach na trasie marszu klas mundurowych stały dzieci z małopolskich szkół i przedszkoli. Wezwanie o takie towarzyszenie defiladzie wysłała do placówek oświatowych małopolska kurator Barbara Nowak. Ten apel był powodem zorganizowania kontrmarszu, którego uczestniczy protestowali przeciwko „militarno kościelno modlitewnym” uroczystościom. „Uczcie dzieci o potędze pokoju, a nie sile wojny! Za każdym mundurem ciągnie się sznur trupów. Mundury nie są dla dzieci a każdy wojenny bohater to martwy bohater!” – przekonywali organizatorzy kontrmarszu.

(GS, fot. KRKnews)

14 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie