Lista Szanghajska: 2 krakowskie uczelnie wśród 1000 najlepszych na świecie

Na opublikowanej liście szanghajskiej – rankingu obejmującym 1000 najwyżej ocenianych światowych uczelni – znalazło się w tym roku dwie krakowskie uczelnie. Ranking jest co roku przygotowywany przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong.

Lista szanghajska to ranking klasyfikujący i oceniający osiągnięcia badawcze uczelni wyższych z całego świata. Co roku opracowywany jest przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. Autorzy zestawienia tworzą klasyfikację najlepszych uniwersytetów dla 54 dyscyplin pogrupowanych w pięciu kategoriach: nauki przyrodnicze, inżynieria, nauki o życiu, nauki medyczne i nauki społeczne.

Podczas oceniania bada się jakość edukacji, jakość kadry naukowej, wydajność per capita oraz jakość i znaczenie wyników badań. W 2023 r. poddanych klasyfikacji zostało ponad 2500 uniwersytetów, a na liście szanghajskiej znalazło się finalnie zaledwie 1000.

Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Trzecie miejsce wywalczył amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. W ubiegłym roku na liście było 11 polskich uczelni, w tym – 9. W odróżnieniu do roku 2022, w zestawieniu nie pojawiły się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Politechnika Wrocławska.

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski (które są w piątej setce – zajęły miejsce między 401-500).

Kolejne w zestawieniu są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (w dziewiątej setce).

W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Warszawska.

Patrycja Bliska 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie