„Ludwik” znów rozświetla Nową Hutę

Do Nowej Huty powracają jedne z symboli dzielnicy czyli neony. Można już podziwiać odnowiony neon „Ludwik” znajdujący się na budynku położonym na os. Kazimierzowskim 11. W kolejce do remontu i uruchomienia czekają kolejne neony, w tym znana wszystkim „Jubilatka”

Prace renowacyjne przeprowadził Zarząd Budynków Komunalnych. Korpusy liter neonu zostały zdemontowane z budynku i poddane  renowacji. Po wykonaniu remontu korpusów liter i zamontowaniu rurek neonowych, neon powrócił na swoje miejsce  Koszt wykonania remontu i uruchomienia neonu wyniósł ponad 35 tys. zł.

W ramach renowacji odnowione są zostaną także 3 neony restauracji „Stylowa”. Na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Oprócz odtworzenia neonów, odbędzie się remont elewacji budynku w strefie parterowej – oczyszczenie, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków szlachetnych zgodnie z wytycznymi konserwatorskim oraz konserwacja metalowych elementów markizy. Dzięki temu znacznie poprawi się estetyka otoczenia restauracji „Stylowa”.

Kolejne neony rozświetlą Nową Hutę. Na początek „Stylowa”, „Jubilatka” i „Ludwik”

– Neony zostaną odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu neonów (stan na przełom lat 70 i 80 XX w.). Na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane – informuje Zarząd Budynków Komunalnych.

W 2015 roku został wyremontowany i uruchomiony neon „Merkury” znajdujący się na dachu budynku położonego przy al. Pokoju 14 w Krakowie. Od tego czasu neon cały czas działa.

Najnowsze

Co w Krakowie