Ludzie z pasją i misją doradzają prezydentowi. Możesz do nich dołączyć

Promują, monitorują, opiniują – to główne zadania Rady Budżetu Obywatelskiego. Jej przedstawicielem może zostać niemal każdy krakowianin.

Budżet Obywatelski to miliony złotych wydane przez krakowian dla krakowian, ale także świetna okazja do poznania takich inicjatyw od środka. Jedną z takich możliwości jest właśnie członkostwo w radzie.

To organ doradczy Prezydenta Miasta Krakowa. Do jego zadań należy m.in. monitorowane zadań wybranych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego, promocja idei BO i opiniowane na poszczególnych etapach realizacji BO.

Wszystko dlatego, że Budżet Obywatelski od początku do końca kształtowany jest w sposób partycypacyjny, a wszystkie najważniejsze decyzje (podział środków, projekt regulaminu, interpretacja zasad, rozpatrywanie protestów) odbywają się właśnie po konsultacji z Radą Budżetu Obywatelskiego.

W Radzie jest 13 miejsc dla chętnych osób. Wśród nich mogą być członkowie organizacji pozarządowych, wnioskodawcy oraz aktywiści lub członkowie grup nieformalnych. Praca jest nieodpłatna, a posiedzenia zwykle odbywają się popołudniami.

Jak zostać członkiem rady budżetu obywatelskiego?

  1. Ubiegający się o przyjęcie do Rady Budżetu Obywatelskiego zobligowani są do uzupełnienia i dostarczenia formularza zgłoszeniowego (znajduje się tutaj) na adres budzetobywatelski@um.krakow.pl do dnia 23 kwietnia 2019 r.
  2. Dodatkowo przedstawiciele NGO zobowiązani są do dostarczenia uzupełnionego oświadczenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych (znajduje się tutaj) na adres budzetobywatelski@um.krakow.pl do dnia 23 kwietnia 2019 r.
  3. Należy osobiście przejść na posiedzenie Rady Budżetu Obywatelskiego (wybrani kandydaci będą zapraszani drogą mailową), które zaplanowane zostało 26 kwietnia 2019 r .
  4. Konieczne będzie krótkie zaprezentowanie swojej kandydatury. Wystąpienie nie może trwać dłużej niż 3 minuty.
  5. Po wysłuchaniu wszystkich kandydatów, jeszcze tego samego dnia, Rada Budżetu Obywatelskiego zarekomenduje Prezydentowi Miasta Krakowa przyjęcie w swój skład nowych członków.
  6. Osoby rekomendowane do nowego składu Rady Budżetu Obywatelskiego będą zobowiązane do podpisania oświadczeń o wyrażeniu zgody na prace w Radzie Budżetu Obywatelskiego.
  7. Należy potwierdzić przybycie na posiedzenie Rady drogą mailową na adres budzetobywatelski@um.krakow.pl do dnia 25 kwietnia 2019 r. podając swoje imię i nazwisko, a w tytule wiadomości wpisując „Nabór do RBO”. Rozpatrywane będą jedynie kandydatury osób, które potwierdziły swoją obecność.

Krakowianie wzięli sprawy w swoje ręce! Efekt? Jest estetycznie i bezpiecznie!

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie