Mają dość busiarstwa, chcą wygodnych autobusów. Jest petycja do marszałka

Musisz przeczytać

Komfortowych i przestronnych autobusów zamiast ciasnych i niewygodnych busów domagają się inicjatorzy petycji do marszałka województwa. Do tej pory podpisało ją kilkaset osób, podpisy nadal są zbierane w internecie.

– Zapowiadane przed wyborami parlamentarnymi przywracanie PKS-ów idzie jak po grudzie, a mieszkańcy Małopolski nadal nie mogą podróżować komfortowymi autobusami, które obiecywał wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka. Zamiast obiecanych autobusów, Urząd Marszałkowski oszczędza na pasażerach i uruchamia połączenia o niskim standardzie, dużo gorszym niż na sąsiedniej Słowacji. Mieszkańcy napisali petycję do marszałka Smółki, w której domagają się dotrzymania obietnic i godnych warunków podróży, które są standardem u naszych sąsiadów: Czechów, Słowaków i Niemców – tłumaczy Sebastian Kolemba, inicjator petycji.

Przypomina, że pod koniec 2020 roku pojawiły się pogłoski, że autobusy marszałkowskie w ogóle mogą zostać zlikwidowane lub poważnie ograniczone. Pod naciskiem opinii publicznej Urząd Marszałkowski poinformował, że nie wycofuje się z finansowania regionalnych autobusów. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, jednak na krótko. W wyniku niedopatrzenia podległych Marszałkowi urzędników z Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędu Marszałkowskiego – z rządowego funduszu autobusowego dofinansowane zostały nie długo wyczekiwane połączenia autobusowe, ale ciasne i niewygodne busy, od których pasażerowie i podatnicy chcieliby już odejść, podróżując na lokalnych trasach w europejskim standardzie, a nie jak w Rosji i Mołdawii. – Stało się to możliwe na skutek niewłaściwie sformułowanych kryteriów przetargowych. Powstała więc nowa petycja pt. „Przywróćmy cywilizowany transport autobusowy w Małopolsce” – informuje Sebastian Kolemba, autor petycji.

„Małopolska z naszym systemem ciasnych, niewygodnych i jeżdżących jak chcą busów w stylu postradzieckim jest pośmiewiskiem w całej Grupie Wyszehradzkiej. Sąsiedzi z przygranicznych obszarów słowackiej Orawy i Spisza obserwując małopolskie busiarstwo odnoszą się do Małopolski jak do jakiegoś kraju Trzeciego Świata, w którym władze nie potrafiły przez tyle lat stworzyć normalnego systemu autobusów regionalnych na wzór tego funkcjonującego chociażby u nich.” – czytamy w petycji.

Petycja jest dostępna w internecie pod linkiem: www.petycjeonline.com/autobusyregionalne. Jej autorzy zachęcają do podpisywania i udostępniania. – Może to zrobić każdy mieszkaniec Małopolski jak i odwiedzający nasz region turyści – zachęca Sebastian Kolemba.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca