Małopolska kurator przeszła samą siebie. ” Im więcej czytam, tym bardziej oczom nie wierzę”

Barbara Nowak / fot. archiwum

– Wypowiedzi Barbary Nowak od dłuższego czasu się radykalizują. Realizuje jedynie słuszną linię partii, której jest mandatariuszką. Może w nadziei na miejsce na liście PiS w wyborach do parlamentu nie zastanawia się, czy mówi mądrze, tylko po prostu mówi? – pisze w felietonie dla KRKnews Martyna Nowakowska ze Stowarzyszenia Wielki Kraków.

Czy pierwszy dzień matur „przyniósł kolejną odsłonę determinacji środowisk niszczących Państwo Polskie”? Czy alarmy bombowe w szkołach to „kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach były elementem (nie pierwszym) konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji Państwa Polskiego”? Czy „wzorem dla konstruktorów destabilizacji jest system totalitarny i mechanizmy komunistycznego czy faszystowskiego ustroju, gdzie człowiek się nie liczy, a ważny jest cel”?

Wszystkie powyższe cytaty to słowa Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak, która tym razem przeszła samą siebie. Im więcej czytam, tym bardziej oczom nie wierzę…

Nie mogę pogodzić się ze słowami pogardy

O strajku nauczycieli dyskutowali wszyscy i wszędzie. Bez względu na to, czy szkolny etap mamy już za sobą, czy posyłamy do szkoły dzieci, wnuki – problem szkolnictwa dotyczy każdego bez wyjątku. Wykształcone społeczeństwo to społeczeństwo otwarte, obyte, inteligentne, przebojowe. Umiejące odnaleźć się w pędzącym świecie, posiadające możliwości na poziomie najwyżej rozwiniętych państw.

I o takie społeczeństwo walczą nauczyciele – co oczywiste, bardzo dobrze wykształceni, kochający swój zawód, będący przyjaciółmi uczniów, którym pragną z pasją przekazywać wiedzę. Nie boję się mówić o przedstawicielach tej grupy zawodowej w samych superlatywach, ponieważ na takich trafiałam podczas swojej edukacji.

Z wielką estymą odnoszę się zarówno do wychowawców ze Szkoły Podstawowej nr 89, Gimnazjum nr 37, jak i z III LO, których mam zaszczyt być absolwentką, bo w swoją działalność wkładali wielką miłość i do zawodu, i do swoich wychowanków.

Tym bardziej buntuję się i nie mogę zgodzić się ze słowami pogardy i bezceremonialnego ataku na nauczycieli w kontekście alarmów bombowych w niemal 130 szkołach, gdzie miały odbywać się matury. Insynuacje, jakoby informacje o rzekomym podłożeniu bomb były formą strajku są tak niewiarygodne, że na usta ciśnie się wiele mocnych słów, których z szacunku do Czytelników nie użyję.

Kontrowersyjna zmiana

Niegdyś Barbara Nowak, dyrektorka SP 85 w Krakowie z troską odnosiła się do uczniów i z poważaniem do nauczycieli. „Możemy się różnić poglądami i wciąż ze sobą z szacunkiem rozmawiać” – mówiła dziewięć lat temu, będąc radną Prawa i Sprawiedliwości. Cóż takiego przez ten czas się wydarzyło, że nie tylko przestała szanować swoje środowisko, a stała się jego wrogiem?

Już przed laty robiła rzeczy wzbudzające duże protesty. Mieszkańcy Nowej Huty pamiętają, jak do swojej szkoły sprowadziła „ołtarz Solidarności” z kościoła w Mistrzejowicach, w którym ksiądz Jancarz odprawiał słynne czwartkowe msze za Ojczyznę.  W tle nie tylko znajdowało się zdjęcie księdza Popiełuszki z hasłem „Zginął za Boga, Ojczyznę i Ciebie”, ale także makieta pękniętej Polski z fragmentem samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Wreszcie z jej inicjatywy SP 85 zmieniła patrona z Jana Kochanowskiego na księdza Kazimierza Jancarza.

Radykalizacja postępująca

Wypowiedzi Nowak od dłuższego czasu się radykalizują. Realizuje jedynie słuszną linię partii, której jest mandatariuszką – może w nadziei na miejsce na liście PiS w wyborach do parlamentu nie zastanawia się, czy mówi mądrze, tylko po prostu mówi?

„Czy jest jakaś granica w walce o władzę?” – pyta dziś, w paskudny sposób mieszając nauczycieli, którzy przerwali swój strajk, by nie utrudniać uczniom zdawania matur, w swoją politykę. A ja pytam, czy jest jakaś granica kompromitacji… Bo jej słowa ranią – całe nauczycielskie środowisko, rodziców, uczniów. I mieszkańców, którym na sercu leży dobro edukacji i mądrość Narodu.

Martyna Nowakowska,
Stowarzyszenie Wielki Kraków

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Zobacz także