W Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie po raz pierwszy zebrała się Małopolska Rada ds. Sektora Kosmicznego. To wydarzenie nie tylko symboliczne, ale przede wszystkim strategiczne – region chce stać się liderem w dziedzinie technologii kosmicznych w Polsce i Europie.
Rada została powołana uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego w dniu 3 września 2024 roku. Ideą jej powołania jest przekonanie o konieczności rozwijania regionalnej polityki gospodarczej w zakresie wsparcia sektora kosmicznego.
Podczas pierwszego posiedzenia omówiono m.in. kierunki działań w Małopolsce mające na celu wykreowanie naszego regionu jako „doliny kosmicznej”, głównie w oparciu o firmy z branży IT. Rozmawiano również o wsparciu dla firm z sektora kosmicznego oraz okołokosmicznego działających w Małopolsce i procesie budowania „smart regionu” w oparciu o rozwiązania firm z branży kosmicznej.
– Samorząd Województwa Małopolskiego chce rozwijać i wspierać sektor kosmiczny w ramach regionalnej polityki gospodarczej. Stąd nasza decyzja o powołaniu Małopolskiej Rady ds. Sektora Kosmicznego. Nasz region łączy świat nauki i biznesu dając przestrzeń dla najbardziej zaawansowanych rozwiązań i technologii. W tym zakresie będziemy również współpracować z Samorządem Województwa Podkarpackiego organizując wspólnie V. edycję Europejskiego Sympozjum NEREUS – podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Małopolska Rada ds. Sektora Kosmicznego będzie odpowiedzialna za wspieranie rozwoju technologii kosmicznych w regionie. Jej głównym celem jest wyznaczanie kierunków działań, które pozwolą na skuteczne rozwijanie sektora kosmicznego, w tym wspieranie firm, uczelni i instytucji zaangażowanych w tę branżę. Rada będzie także promować technologie kosmiczne, upowszechniając wiedzę na temat ich zastosowań i znaczenia dla regionalnej gospodarki.
Ważną rolą Rady będzie opiniowanie projektów związanych z sektorem kosmicznym, wymiana doświadczeń między członkami oraz współpraca nad inicjatywami, które mogą przynieść realne korzyści dla Małopolski. Dodatkowo, Rada zamierza inicjować nowe projekty oraz integrować środowiska naukowe i biznesowe w celu budowania silnego ekosystemu wspierającego rozwój tej branży.
Radzie przewodniczy prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Funkcję zastępcy przewodniczącego pełni Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Rocznie planowane są cztery posiedzenia Małopolskiej Rady ds. Sektora Kosmicznego.