Małopolska strefą wolną od LGBT i… unijnych dotacji

Musisz przeczytać

Istnieje realne zagrożenie, że Małopolska nie dostanie unijnych dotacji na lata 2021-2027. Może też nie dostać zwrotu wydatków, które do tej pory nie zostały rozliczone z Brukselą. Wszystko przez deklarację małopolskiego sejmiku o ustanowieniu w naszym regionie strefy wolnej od LGBT. Jeśli ta uchwała będzie nadal obowiązywać, Komisja Europejska nie podpisze z Małopolską umowy na nowy Regionalny Program Operacyjny. Na razie nie zanosi się na to, by władze Małopolski zmieniły zdanie w tej kwestii.

Dwa miesiące temu podczas posiedzenia Komitetu Regionalnego Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego, przedstawicielka Komisji Europejskiej, Maria Galewska przedstawiła stanowisko KE: uchwały anty-LGBT naruszają kartę praw podstawowych i horyzontalną zasadę niedyskryminacji. Jej zdaniem utrzymanie uchwał na poziomie lokalnym może doprowadzić do zablokowania funduszy europejskich w pięciu województwach, w tym w Małopolsce. Teraz przedstawicielka KE ponownie przypomniała to stanowisko wnosząc uwagi do protokołu z tego posiedzenia. „Uważam, ze warto jest by członkowie KM wiedzieli, iż z bieżącej dyskusji oraz wymiany korespondencji miedzy PL a KE wynika, że kontynuacja obowiązywania deklaracji/uchwal na poziomie regionalnym i lokalnym, będzie podstawą do: 1. KE nie uzna za spełniony tzw. horyzontalny warunek wstępny dotyczący zgodności z Kartą Praw Podstawowych UE. Dopóki PL nie spełni tego warunku wstępnego, nie będzie mogła otrzymać zwrotu wydatków (nie certyfikować do KE) = całość funduszy zablokowana. 2. Zablokowania negocjacji Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 z powodu braku zgody na desygnację UM jako IZ na lata 2021-2027” – czytamy w piśmie przedstawicielki KE.

Według naszych nieoficjalnych informacji o problemie władze województwa małopolskiego wiedzą od dawna. I nic nie wskazuje na to, by deklaracja sprzed 2 lat została uchylona lub zmodyfikowana. Wygląda więc na to, że Małopolska będzie nie tylko strefą wolną od LGBT, ale i od unijnych dotacji.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

6 KOMENTARZE

6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca